RAPORT

Propozycja podziału Ukrainy? Sikorski na cenzurowanym

Rynek samochodowy w Rosji. Które marki pozostały?

Chińskie samochody na rynku w Rosji (fot.  VCG/VCG via Getty Images)
Chińskie samochody na rynku w Rosji (fot. VCG/VCG via Getty Images)

Najnowsze

Popularne

Na rosyjskim rynku nowych samochodów pozostały tylko miejscowe i chińskie marki – poinformowała rosyjska sekcja BBC. Na początku roku było ich 60.

MSZ Ukrainy: Nestle, Danone, Auchan i Pfizer finansują ludobójstwo

Minister spraw zagranicznych Ukrainy Dmytro Kułeba powiedział, że międzynarodowe firmy, które nadal działają w Rosji, bezpośrednio finansują...

zobacz więcej

Czytaj więcej w raporcie: Wojna na Ukrainie

 

Na rosyjskim rynku zostaje już tylko 14 marek samochodów, z czego 10 to firmy chińskie. Reszta opuściła Rosję wskutek sankcji nałożonych na ten kraj z powodu agresji zbrojnej na Ukrainę.

 

Jednocześnie sprzedaż nowych samochodów w Rosji spadła rok do roku o 61 proc. Samochody chińskiej produkcji to 78 proc. sprzedaży.

 

W trzeciej dekadzie listopada informowano, że Rosja wznowiła produkcję znanych z czasów radzieckich samochodów marki Moskwicz. Produkcja ruszyła w zakładach należących wcześniej do francuskiego koncernu motoryzacyjnego Renault, który w ślad za innymi znanymi markami wycofał się z rosyjskiego rynku.

 

Czytaj także: Lista firm, które opuszczają Putina

 

Łącznie już ponad 400 światowych firm wycofało się z Rosji od wywołania przez nią wojny; pozostawiło po sobie aktywa warte miliardy dolarów.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej