RAPORT

Propozycja podziału Ukrainy? Sikorski na cenzurowanym

Krakowska ośmiornica. Media: Majchrowski powołał do miejskiej spółki prezydenta Częstochowy

Prezydent Krakowa Jacek Majchrowski i prezydent Częstochowy Krzysztof Matyjaszczyk (fot. PAP/Łukasz Gągulski, arch.PAP/Grzegorz Michałowski)
Prezydent Krakowa Jacek Majchrowski i prezydent Częstochowy Krzysztof Matyjaszczyk (fot. PAP/Łukasz Gągulski, arch.PAP/Grzegorz Michałowski)

Najnowsze

Popularne

Prezydent Krakowa Jacek Majchrowski zdecydował o powołaniu prezydenta Częstochowy Krzysztofa Matyjaszczyka do rady nadzorczej miejskiej spółki w Krakowie. Polityk lewicy będzie otrzymywał na tej posadzie blisko 5 tys. zł – podaje Interia.

„Wehikuł finansowy” Jacka Sutryka. „Tak wymienia się stołkami z kolegami”

Prezydent Jacek Sutryk traktuje Wrocław jak miasto prywatne i wymienia się stołkami z kolegami – prezydentem Tychów i wiceprezydentem Gliwic. Im...

zobacz więcej

Krzysztof Matyjaszczyk został prezydentem Częstochowy w listopadzie 2010 r. Miastem rządzi już trzecią kadencję. Od 2007 do 2010 r. był posłem z listy Lewica i Demokraci, pełnił też funkcję przewodniczącego struktur SLD w Częstochowie. 

 

Jak donosi Interia, w połowie listopada prezydent Częstochowy został powołany na członka rady nadzorczej Krakowskiego Holdingu Komunalnego. 

 

„Misją Krakowskiego Holdingu Komunalnego S.A. jest inspirowanie i realizacja działań prowadzących do zwiększenia efektywności funkcjonowania krakowskich spółek komunalnych oraz świadczenie usług związanych z sektorem gospodarki komunalnej” – podano na stronach holdingu, który odpowiada też za funkcjonowanie miejskiej ekospalarni. 

 

Według portalu polityk Lewicy za zasiadanie w radzie będzie otrzymywał miesięczną pensję w wysokości blisko 5 tys. zł. Interia zaznacza, że Matyjaszczyk nie znalazł czasu, by odpowiedzieć na pytania w tej sprawie. 

  

Według dziennikarzy decyzję o powołaniu samorządowca podjął prezydent Krakowa Jacek Majchrowski, który również nie odpowiedział na pytania. 

„Majchrowski ucieka”. Prezydent Krakowa miał wytłumaczyć się z wydatków na miejską telewizję

Prezydent Krakowa Jacek Majchrowski niespodziewanie odwołał zaplanowane na wtorek spotkanie z radnymi, członkami komisji ds. zbadania wydatków...

zobacz więcej

Posady dla polityków, którzy wypadli z obiegu


Interia podaje, że to niejedyna posada dla polityka związanego z lewicą. Jerzy Wenderlich, wieloletni poseł SLD, od ponad roku pełni funkcję wiceprzewodniczącego rady nadzorczej Agencji Rozwoju Krakowa, za co dostaje miesięcznie 2,5 tys. zł. 

 

Jak czytamy, posady w wielu miejskich spółkach mają politycy, którzy „w pewnym momencie wypadli z politycznego obiegu”. Jednym z nich jest były szef małopolskiej PO i do niedawna poseł Grzegorz Lipiec.


Dostał on pracę w Miejskim Przedsiębiorstwie Komunikacyjnym, w którym jest kierownikiem działu windykacji opłat dodatkowych. Na kierownicze stanowisko, które objął Lipiec, nie przeprowadzono konkursu – zaznaczono w artykule. 

 

Z kolei w styczniu 2020 r. krakowskie władze powołały miejską jednostkę Klimat-Energia-Gospodarka Wodna, której dyrektorem został Jerzy Popiel, polityk Platformy Obywatelskiej i były miejski radny.


„Wcześniej był on wiceprezesem miejskiej spółki odpowiedzialnej za budowę parkingów. Ta została rozwiązana, bo nie radziła sobie ze swoimi zadaniami” – podaje Interia. 

Jacek Krupa, były marszałek województwa, w lutym 2019 r. objął stanowisko dyrektora w Miejskim Przedsiębiorstwie Oczyszczania. Wcześniej taka posada w miejskiej spółce nie istniała.


Została stworzona dopiero 29 stycznia 2019 r., kilka dni przed objęciem jej przez Krupę. Na utworzone stanowisko dyrektora także nie odbył się konkurs – czytamy. 

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej