RAPORT

Propozycja podziału Ukrainy? Sikorski na cenzurowanym

W Finlandii nigdy nie umierało od narkotyków tyle ludzi co teraz

Wzrost zgonów z powodu narkotyków w Finlandii (fot. Milos Vujinovic/SOPA Images/LightRocket via Getty Images)
Wzrost zgonów z powodu narkotyków w Finlandii (fot. Milos Vujinovic/SOPA Images/LightRocket via Getty Images)

Najnowsze

Popularne

W 2021 roku w Finlandii na skutek zażywania narkotyków i środków odurzających zmarło 287 osób. To więcej niż kiedykolwiek wcześniej, odkąd gromadzone są dane – podał w piątek centralny urząd statystyczny.

Nie żyje 18-letni raper. Przedawkował narkotyki

18-letni muzyk Hella Sketchy (wł. Jacob Tyler Thureson) nie żyje. O śmierci rapera poinformował jego ojciec, który podał, że przyczyną zgonu było...

zobacz więcej

Większość zgonów to przypadki nagłego zatrucia organizmu, związane z jednoczesnym zażywaniem narkotyków oraz lekarstw, innych substancji psychoaktywnych czy alkoholu. Zwiększyła się również znacząco liczba zgonów spowodowana przedawkowaniem narkotyków i jest to trend utrzymujący się od połowy drugiej dekady XXI wieku – podkreślono w komunikacie urzędu, który gromadzi dane w tym zakresie od 2006 r.

 

W 2021 r. więcej niż co ósmy zgon związany z zażyciem narkotyków został też zakwalifikowany jako samobójstwo i – inaczej niż w poprzednich latach – dotyczyło to częściej mężczyzn niż kobiet. Zarejestrowano łącznie 40 takich przypadków, o 13 więcej niż rok wcześniej.

 

Czytaj także: Rząd Holandii delegalizuje popularny wśród młodzieży narkotyk

 

Choć średni wiek osób, które zmarły z powodu narkotyków podniósł się z 31 do 35 lat, to znaczącym zjawiskiem jest śmiertelność związana z zażywaniem narkotyków wśród młodego pokolenia, czyli w grupie poniżej 25. roku życia. Według raportu Europejskiego Centrum Monitorowania Narkotyków i Narkomani (EMCDDA) z 2022 roku, w Finlandii wskaźnik ten jest najwyższy.


Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej