RAPORT

Propozycja podziału Ukrainy? Sikorski na cenzurowanym

Nowy sondaż do Sejmu. Jakie poparcie ma PiS?

Wzrasta liczba niezdecydowanych wyborców (fot. PAP/Radek Pietruszka)
Wzrasta liczba niezdecydowanych wyborców (fot. PAP/Radek Pietruszka)

Gdyby wybory parlamentarne odbyły się w niedzielę, zdecydowanie wygrałoby je Prawo i Sprawiedliwość – wynika z nowego sondażu IBRiS dla Onetu. Do Sejmu weszłoby sześć ugrupowań. Wzrasta liczba niezdecydowanych wyborców.

Prof. Legutko: Większości w PE nie interesuje prawda o Polsce

Lewicowo-liberalnej większości w Parlamencie Europejskim nie interesuje prawda na temat sytuacji np. z praworządnością w Polsce; rzetelna wiedza...

zobacz więcej

Liderem sondażu jest niezmiennie PiS. Partię Jarosława Kaczyńskiego popiera 32,9 proc. badanych, co oznacza spadek o 0,9 pkt proc. w porównaniu z sondażem przeprowadzonym w listopadzie. 

 

Drugie miejsce przypada Koalicji Obywatelskiej, która ma poparcie na poziomie 26,4 proc. To wynik gorszy niż w listopadzie, kiedy chęć oddania głosu na koalicję pod wodzą Donalda Tuska deklarowało 27,6 proc. ankietowanych. 

 

Ostatnie miejsce politycznego podium zajmuje Lewica z wynikiem 9,4 proc. Oznacza to spadek w porównaniu do poprzedniego sondażu o 0,7 pkt proc. 

 

Do Sejmu weszłyby jeszcze trzy ugrupowania: Polska 2050 Szymona Hołowni z poparciem 9,2 proc. (strata 0,4 pkt proc.), Polskie Stronnictwo Ludowe z wynikiem 6,2 proc. (-0,4 pkt proc.) oraz Konfederacja, którą popiera 5,5 proc. Ankietowanych (wzrost o 1,2 pkt proc.). 

Onet podaje, że rośnie liczba osób niezdecydowanych. W listopadzie było to 8 proc., teraz to już 10,4 proc. Łącznie, chęć oddania głosu deklaruje 57,2 proc. ankietowanych. 

 

Sondaż został przeprowadzony przez Instytut Badań Rynkowych i Społecznych (IBRiS) w dniach 7-8 grudnia na ogólnopolskiej próbie 1,1 tys. osób metodą telefonicznych, standaryzowanych wywiadów kwestionariuszowych wspomaganych komputerowo (CATI).

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej