RAPORT

Propozycja podziału Ukrainy? Sikorski na cenzurowanym

Lot wokół Księżyca. Japoński miliarder ogłosił załogę

W ubiegłym roku Yusaku Maezawa i jego asystent stali się pierwszymi turystami na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (fot.  Dan Kitwood/Getty Images)
W ubiegłym roku Yusaku Maezawa i jego asystent stali się pierwszymi turystami na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (fot. Dan Kitwood/Getty Images)

Najnowsze

Popularne

Japoński miliarder, magnat rynku mody Yusaku Maezawa ogłosił skład załogi planowanego na przyszły rok prywatnego lotu wokół Księżyca na statku kosmicznym firmy SpaceX. Na liście jest amerykański youtuber, południowokoreański DJ, indyjski aktor i czeski choreograf.

Rakieta SLS wystartowała. Powrót człowieka na Księżyc coraz bliżej

Rakieta Space Launch System (SLS) wystartowała z ośrodka NASA Kennedy Space Center na Florydzie. Najpotężniejsza rakieta w historii wyniesie...

zobacz więcej

W 2018 r. Maezawa został pierwszym pasażerem zaplanowanego lotu SpaceX wokół Księżyca. Zapowiedział wówczas, że pokryje koszty podróży dla ośmiu innych osób. W zeszłym roku zaczął szukać kandydatów wśród przedstawicieli zawodów kreatywnych.

 

W grupie wybranych znaleźli się: amerykański DJ Steve Aoki, południowokoreański raper TOP, czeski tancerz i choreograf Yemi A.D., irlandzka fotograf Rhiannon Adam, amerykański youtuber Tim Dodd, brytyjski fotograf przyrody Karim Iliya, amerykański filmowiec Brendan Hall i indyjski aktor Dev Joshi.

 

Amerykańska snowboardzistka, mistrzyni olimpijska Kaitlyn Farrington i japońska tancerka Miyu zostały wyznaczone jako rezerwowe członkinie załogi – podano na stronie internetowej misji, nazwanej przez Maezawę DearMoon.

 

Czytaj także: Miliarder szuka chętnych do wspólnego lotu wokół Księżyca

 

„Nie mogę przepuścić tej okazji” – mówi DJ Aoki na nagraniu promocyjnym opublikowanym na stronie misji.

NASA planuje powrót człowieka na Księżyc. Ważna misja kapsuły Orion

Bezzałogowa kapsuła Orion dokonała najbliższego przelotu nad powierzchnią Księżyca, zbliżając się na odległość zaledwie 130 km od powierzchni...

zobacz więcej

Planowany na przyszły rok lot byłby pierwszą księżycową podróżą ludzi od 1972 r. W programie jest okrążenie Księżyca i zbliżenie się w odległości 200 km do jego powierzchni. Podróż ma potrwać osiem dni od startu do powrotu na Ziemię.

 

Tymczasem amerykańskie urzędy nie wydały dotąd zgody na użycie systemu Starship. Statek kosmiczny nie został nawet jeszcze zatwierdzony do lotu na orbicie Ziemi, choć z powodzeniem przeszedł próbny start w maju 2021 r.

 

Nie ujawniono, ile Maezawa zgodził się zapłacić za lot kosmiczny. W ubiegłym roku japoński biznesmen i jego asystent stali się pierwszymi turystami na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej, gdzie spędzili 12 dni.


Maezawa dorobił się fortuny na detalicznym handlu internetowym w branży mody. Magazyn „Forbes” oszacował w ubiegłym roku wartość jego majątku netto na 1,9 mld dolarów.


Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej