RAPORT

Pogarda

Zniszczenia w polskiej bibliotece w Kijowie po rosyjskim ostrzale

Zniszczenia w wyniku rosyjskich ataków (fot. Jeff J Mitchell/Getty Images, zdjęcie ilustracyjne)
Zniszczenia w wyniku rosyjskich ataków (fot. Jeff J Mitchell/Getty Images, zdjęcie ilustracyjne)

Najnowsze

Popularne

Polska Biblioteka Medyczna w Kijowie, która ucierpiała od odłamków rosyjskiej rakiety, potrzebuje pieniędzy na remont zniszczonych pomieszczeń. To jedyna taka biblioteka poza granicami Polski i główne źródło wiedzy medycznej na Ukrainie.

Zdemolowane półki, puste gabloty. Okupanci ograbili muzeum w Chersoniu

Podczas okupacji rosyjskie wojsko ograbiło muzeum krajoznawcze w Chersoniu na południu Ukrainy – poinformował w niedzielę portal Obozrevatel. Przed...

zobacz więcej

Polska Biblioteka Medyczna im. prof. Zbigniewa Religi działa od 2010 r. przy Narodowej Bibliotece Nauk Medycznych Ukrainy. W październiku w budynek, w którym się znajduje, trafiły odłamki wystrzelonej przez Rosję rakiety. Fala uderzeniowa zniszczyła okna i drzwi oraz uszkodziła ściany i dach.

 

– Pierwsza rakieta spadła obok uniwersytetu, druga – w parku, na placu zabaw dla dzieci. To bardzo blisko od nas, więc i nam się dobrze oberwało – powiedziała pełniąca obowiązki dyrektora Tetiana Ostapenko, wskazując na zniszczenia w Narodowej Naukowej Biblioteki Medycznej.

 

Wybuch uszkodził niedawno odrestaurowane drzwi wejściowe i zniszczył 80 okien. „Straty są ogromne: pęknięcia w ścianach, odłamki przebiły dach, a szkło wywoziliśmy taczkami przez trzy dni” – wspominała.

 

Czytaj także: Rosjanie niszczą kulturalne dziedzictwo Ukrainy

 

Odłamki i podmuch po wybuchu uderzyły we frontową ścianę biblioteki. Bezpośrednio za nią znajdują się pomieszczenia Polskiej Biblioteki Medycznej.

Rosjanie jak naziści. Palą książki Ukraińców

Najeźdźcy niszczą ukraińskie książki i biblioteki – podała agencja Nexta. Powołuje się ona na słowa ukraińskiej rzecznik praw obywatelskich Ludmiły...

zobacz więcej

„Rakiety spadły około godz. 8, kiedy nie było jeszcze pracowników. W polskiej bibliotece zastaliśmy przewrócone regały, porozrzucane książki, na biurku, przy którym pracują ludzie, leżała okienna rama. Zbiory, dzięki Bogu, nie ucierpiały” – zaznaczyła Ostapenko.

 

Dyrektor wskazała, że Polska Biblioteka Medyczna może pochwalić się m.in. prywatnym księgozbiorem profesora Zbigniewa Religi. Jej zasoby są także stale uzupełniane przez najnowszą literaturę, którą przekazują wydawnictwa z Polski.

 

„Wszystkie najważniejsze polskie wydawnictwa medyczne przysyłają nam swoje wydania, dzięki czemu nasi lekarze mają okazję poznać współczesną literaturę medyczną. Nasi studenci i lekarze bardzo ją sobie cenią” – podkreśliła. 

Polski lekarz Krzysztof Królikowski, który studiował w Kijowie i był jednym z pomysłodawców założenia Polskiej Biblioteki Medycznej powiedział, że jest ona bardzo ważna także dla ukraińskich lekarzy o polskim pochodzeniu.

Rosjanie splądrowali bibliotekę w Mariupolu. Książki wywieźli

Rosyjscy okupanci wynieśli wszystkie książki z biblioteki w Mariupolu – przekazał w serwisie Telegram doradca burmistrza miasta Petro...

zobacz więcej

„Jest to jest jedyna tego typu biblioteka poza granicami Polski i główne źródło wiedzy medycznej na Ukrainie” – zaznaczył.

 

„Dla lekarzy Polaków na wschodzie i dla lekarzy ukraińskich jest to bardzo ważne miejsce, gdyż jest to nie tylko zbiór cennej literatury. Mimo trwającej wojny zbiór ten jest cały czas uzupełniany o najnowsze wydania, darowane przez polskie wydawnictwa medyczne” – wyjaśnił.

 

Królikowski mieszka w Warszawie, ale cały czas utrzymuje kontakty z pracownikami Polskiej Biblioteki Medycznej. Jest prezesem Stowarzyszenia Dawny Szpital Ujazdowski, które również współpracuje z Biblioteką. Jak podkreśla, dla naprawy zniszczeń potrzebuje ona pomocy z zewnątrz.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej