RAPORT

Propozycja podziału Ukrainy? Sikorski na cenzurowanym

Jak kryzys wpłynie na świąteczne zakupy? Jest raport

Lista zakupów zdecydowanie pomaga je zaplanować (fot. arch.PAP/Darek Delmanowicz)
Lista zakupów zdecydowanie pomaga je zaplanować (fot. arch.PAP/Darek Delmanowicz)

81 proc. Polaków zamierza ograniczyć wydatki na świąteczne zakupy spożywcze, w zeszłym roku taki zamiar miało 45 proc. respondentów – wynika z badania do cyklicznego raportu dotyczącego preferencji i intencji zakupowych polskich konsumentów przed świętami. W tym roku tylko 11 proc. Polaków nie ma zamiaru oszczędzać na świątecznej żywności.

Ile zarobiły banki. NBP podlicza

Zysk banków po 10 miesiącach 2022 r. wyniósł 9,8 mld zł, a w stosunku do września zwiększył się o 4,37 mld zł – wynika z danych opublikowanych...

zobacz więcej

Jak wynika z badania platformy analityczno-badawczej UCE Research i Grupy BLIX, 81 proc. Polaków planuje ograniczyć wydatki na świąteczne zakupy spożywcze. W zeszłym roku przed świętami zamiar ograniczenia wydatków żywnościowych deklarowało 45 proc. konsumentów.


„11 proc. ankietowanych nie przewiduje takich ograniczeń, w ubiegłym roku takie deklaracje złożyło 40 proc.” – podano.


Polowanie na promocje


Według Marcina Lenkiewicza z Grupy BLIX tegoroczny wynik jest dużą zmianą w porównaniu z rokiem ubiegłym.


„Wzrost cen jest oczywiście głównym motorem chęci zaoszczędzenia, ale nie tylko. Nie tyle chcemy oszczędzać, co nie wydawać więcej na święta lub postarać się w ramach zeszłorocznego budżetu kupić jak najwięcej produktów”– zaznaczył.Z raportu wynika, że w tym roku blisko co trzeci badany planuje przeznaczyć na zakupy spożywcze od 101 do 200 zł w przeliczeniu na jedną osobę. Kwotę od 201 do 300 zł planuje przeznaczyć na ten cel 17 proc. respondentów.

Co ze stopami procentowymi? RPP podjęła decyzję

Rada Polityki Pieniężnej na środowym posiedzeniu nie zmieniła stóp procentowych – poinformował Narodowy Bank Polski. Tym samym główna stopa...

zobacz więcej

Koszt 100 zł na osobę zadeklarowało 16 proc. ankietowanych, tyle samo osób nie potrafiło określić kwoty jaką wydadzą na spożywcze zakupy świąteczne. Co dziesiąty Polak zadeklarował wydatki na ten cel w kwocie od 301 do 400 zł, od 401 500 zł 7 proc. pytanych, a kwoty powyżej 500 zł planuje 6 proc. Polaków.


Niespełna 90 proc. ankietowanych zadeklarowało, że tegoroczne świąteczne zakupy spożywcze zrobi w promocjach (rok temu było to 82 proc.). Zaledwie 2 proc. postawi na ceny regularne, co 20. respondent, że ta kwestia nie ma znaczenia.


Lista zakupów


„Do promocji Polacy są już tak mocno przyzwyczajeni, że właściwie bez obniżek czują, jakby przepłacali” – ocenił Lenkiewicz. Jak zaznaczył, sieci handlowe dobrze o tym wiedzą, dlatego już na początku grudnia umieszczają na okładkach swoich materiałów promocyjnych głównie produkty kojarzone ze świętami.


„Oferując takie artykuły w okazyjnych cenach, chcą przyciągnąć klientów do sklepów na większe zakupy, a przy tym dobrze zarobić na całym koszyku. To doskonale przemyślana i sprawdzona strategia, która funkcjonuje na rynku od wielu lat” – wyjaśnił ekspert.


W badaniu do raportu 94 proc. Polaków zadeklarowało, że będzie kupować świąteczne produkty z listą zakupów. Tylko 4 proc. ankietowanych zapewniło, że nie zamierza tego praktykować.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej