RAPORT

Propozycja podziału Ukrainy? Sikorski na cenzurowanym

Nowoczesny granatnik M72 trafił do Wojska Polskiego

System obrony przeciwpancernej w wojsku systematycznie się rozbudowuje (fot. DWOT)
System obrony przeciwpancernej w wojsku systematycznie się rozbudowuje (fot. DWOT)

W Centrum Szkolenia Wojsk Obrony Terytorialnej prowadzone jest szkolenie z zakresu budowy i obsługi granatnika M72 dla przyszłych instruktorów i techników z pododdziałów WOT oraz wojsk operacyjnych. – Nowoczesny granatnik M72 zapewni polskim siłom zbrojnym najlepsze osiągi, niezawodność, bezpieczeństwo i wzrost potencjału bojowego – przekazał rzecznik WOT mjr Witold Sura.

Projekt MON: w 2023 r. przewiduje się powołanie do 200 tys. osób na ćwiczenia

W 2023 r. przewiduje się powołanie do 200 tys. osób na ćwiczenia - w tym m.in. żołnierzy WOT i dobrowolnej służby zasadniczej oraz aktywnej...

zobacz więcej

Na początku lipca decyzją ministra obrony narodowej Mariusza Błaszczaka podpisano z norweską firmą Nammo Raufoss AS umowę na zakup kilkunastu tysięcy jednorazowych granatników przeciwpancernych. 

 

Chodzi o lekkie granatniki jednorazowe M72 EC MK1 wraz z pakietem logistycznym (zestaw narzędzi i oprzyrządowanie przeznaczone do obsługiwania technicznego sprzętu). W zestawie występują też pakiety szkoleniowe, na który składają się materiały poglądowe, granatniki szkolne i ćwiczebne, amunicja ćwiczebna oraz symulatory przygotowujące żołnierzy do strzelania. 

  

– Nowoczesny granatnik M72 zapewni polskim siłom zbrojnym najlepsze osiągi, niezawodność, bezpieczeństwo i wzrost potencjału bojowego. System obrony przeciwpancernej w wojsku polskim systematycznie rozbudowuje się poprzez zakup nowoczesnego wyposażenie, prowadzenie profesjonalnego szkolenia oraz obsługiwania – przekazał rzecznik WOT mjr Witold Sura. 

  

– W naszym centrum realizujemy pierwsze w Polsce szkolenie przygotowane dla przyszłych instruktorów nowoczesnej wersji granatników M-72 EC MK1. W czasie tego szkolenia żołnierze zapoznali się z budową, działaniem i obsługą granatników, a także przystąpili do praktycznej realizacji strzelań. Granatniki te są bronią niezwykle potrzebną, która zwiększy w naszej formacji możliwości oddziaływania przeciwpancernego na potencjalnego przeciwnika – powiedział płk Edward Chyła, komendant Centrum Szkolenia Wojsk Obrony Terytorialnej w Toruniu.

Szkolenie na granatnikach M72 EC MK1 (fot. DWOT)
Szkolenie na granatnikach M72 EC MK1 (fot. DWOT)

200 tys. Polaków na ćwiczenia wojskowe. Kto dostanie powołanie?

Ćwiczenia wojskowe 2023 r. Kto dostanie powołanie do wojska?

zobacz więcej

Granatnik M72 EC MK1 to jedna z najnowszych wersji z rodziny lekkich granatników jednorazowych M-72 LAW (Light Anti-tank Weapon). M72 jest przeznaczony do zwalczania wszelkiego rodzaju wozów bojowych, w tym do niszczenia ciężkich pojazdów opancerzonych, takich jak czołgi. Granatnik M72 docelowo zastąpi już wysłużone w polskiej armii ręczne granatniki przeciwpancerne RPG 7. 

  

Granatnik M72 EC MK1 jest wykonany m.in. z włókna węglowego, z nową głowicą kumulacyjną, wyposażoną w nowy zapalnik z podwójnym zabezpieczeniem oraz samolikwidatorem aktywującym się w przypadku chybienia w cel. Granatnik ma szynę picatinny, która umożliwia strzelającemu montaż dodatkowych przyrządów obserwacyjno-celowniczych.

  

– Granatnik ten jest nowoczesnym systemem, który zwiększy nasze możliwości w walce z pojazdami opancerzonymi. Jego mały gabaryt oraz masa pozwala na wykorzystanie go w działaniach lekkiej piechoty, a sam granatnik jest bardzo wygodny i prosty w obsłudze – posumował jeden z uczestników szkolenia z 16 Dolnośląskiej Brygady Obrony Terytorialnej. 

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej