RAPORT

Propozycja podziału Ukrainy? Sikorski na cenzurowanym

Stany Zjednoczone planują nowe sankcje przeciwko Chinom i Rosji

Stany Zjednoczone obserwują nieprzerwane dostawy irańskich dronów do Rosji (fot. PAP / EPA / MICHAEL REYNOLDS)
Stany Zjednoczone obserwują nieprzerwane dostawy irańskich dronów do Rosji (fot. PAP / EPA / MICHAEL REYNOLDS)

USA planują nałożyć nowe sankcje na Rosję i Chiny. Waszyngton chce ukarać Moskwę za wykorzystanie irańskich dronów w wojnie z Ukrainą, poinformowali dwaj amerykańscy urzędnicy cytowani przez Agencję Reutera. Władze USA chcą też uderzyć w chińskie firmy, które ich zdaniem dokonują nadmiernych połowów i wykorzystują flotę rybacką do zwiększania strefy wpływów Państwa Środka.

Skuteczniejsza obrona powietrzna i walka z dronami. Kolejny pakiet pomocy USA dla Ukrainy

Ameryka przygotowuje się do wysłania Ukrainie kolejnego pakietu pomocy wojskowej o wartości 275 mln dolarów. Wzmocni to jej obronę powietrzną, w...

zobacz więcej

Kary zostaną nałożone na około 170 chińskich podmiotów za połowy na Pacyfiku, które władze USA uważają za nielegalne. Waszyngton uważa, że Chiny nadmiernie eksploatują łowiska i wykorzystują swoją flotę rybacką do rozszerzenia wpływów morskich Pekinu.

 

John Kirby, rzecznik Rady Bezpieczeństwa Narodowego Białego Domu, stwierdził w środę, że Stany Zjednoczone obserwują nieprzerwane dostawy irańskich dronów do Rosji.

 

Stany Zjednoczone potępiły eksport przez Iran wojskowych dronów do Rosji w celu ich wykorzystania przeciwko Ukrainie. 

Sankcje mają być nałożone na mocy Global Magnitsky Act. Ta ustawa z 2016 r. upoważnia rząd USA do nakładania sankcji na zagranicznych urzędników państwowych na całym świecie, którzy zostali uznani za naruszających prawa człowieka. Upoważnia też do zamrożenia ich aktywów i zakazu wjazdu do Stanów Zjednoczonych.

 

Przeczytaj też: Rosja bierze się za produkcję irańskich dronów. Jest porozumienie


Oczekuje się, że sankcje będą wymierzone w szereg podmiotów rosyjskiego przemysłu obronnego zaangażowanych w transfer irańskich dronów do Rosji, poinformowali urzędnicy.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej