RAPORT

Propozycja podziału Ukrainy? Sikorski na cenzurowanym

Skuteczniejsza obrona powietrzna i walka z dronami. Kolejny pakiet pomocy USA dla Ukrainy

W skład pakietu mają wejść m.in. rakiety do wyrzutni HIMARS (fot. Mike Mareen / Shutterstock.com)
W skład pakietu mają wejść m.in. rakiety do wyrzutni HIMARS (fot. Mike Mareen / Shutterstock.com)

Najnowsze

Popularne

Ameryka przygotowuje się do wysłania Ukrainie kolejnego pakietu pomocy wojskowej o wartości 275 mln dolarów. Wzmocni to jej obronę powietrzną, w tym skuteczność walki z dronami.

Kanadyjskie części w irańskich dronach używanych przez Rosję

W irańskich dronach używanych przez rosyjską armię w atakach na Ukrainę znaleziono części wytwarzane przez kanadyjskiego producenta - poinformował...

zobacz więcej

WOJNA NA UKRAINIE


Jak podała Agencja Reutera, powołując się na swoje źródła, Pentagon przekaże Ukrainie m.in. rakiety do wyrzutni High Mobility Artillery Rocket System (HIMARS) wyprodukowane przez Lockheed Martin, amunicję 155 mm, pojazdy wojskowe Humvee i generatory.

 

Koszty 275 mln pakietu pokryje prezydencki program Drawdown Authority (PDA). Umożliwia to Waszyngtonowi w sytuacji kryzysowej szybkie przesyłanie sprzętu i usług obronnych z zapasów bez konieczności uzyskania zgody Kongresu.

 

Dla ułatwienia Ukrainie odparcia rosyjskich ataków rakietowych USA wysłały tam zaawansowane systemy przeciwlotnicze NASAMS. Już wcześniej zapowiedziano przekazanie czterech systemów obrony powietrznej krótkiego zasięgu Avenger, które wykorzystują rakiety Stinger i rakiety przechwytujące HAWK.

 

– Nasilenie przez Rosję uderzeń rakietowych na Ukrainie ma częściowo na celu wyczerpanie zapasów obrony przeciwlotniczej Kijowa i osiągnięcie dominacji w przestrzeni powietrznej – oświadczył w listopadzie wysoki rangą urzędnik Pentagonu, którego wypowiedź cytuje Agencja Reutera. 

Zawartość i wielkość pakietów pomocowych może się zmieniać, dopóki plany nie zostaną podpisane przez prezydenta.

 

Przeczytaj także: Ekspert o zmianach na polu walki: Drony pierwszy raz tak istotne; debiutują drony podwodne


Od rosyjskiej inwazji na Ukrainę Amerykanie wysłali do Kijowa pomoc w zakresie bezpieczeństwa o wartości około 19,1 mld dolarów. W czwartek ustawodawcy na Kapitolu opowiedzieli się za przekazaniem w przyszłym roku Ukrainie co najmniej 800 mln dolarów dodatkowej wojskowej pomocy.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej