RAPORT

Propozycja podziału Ukrainy? Sikorski na cenzurowanym

Sędziowie na spotkaniach z politykami opozycji. Prezes TK: Bardzo niebezpieczna tendencja

Prezes Trybunału Konstytucyjnego Julia Przyłębska (fot. arch.PAP/Tomasz Gzell)
Prezes Trybunału Konstytucyjnego Julia Przyłębska (fot. arch.PAP/Tomasz Gzell)

– To bardzo niebezpieczna tendencja – tak prezes Trybunału Konstytucyjnego Julia Przyłębska skomentowała niedawny udział sędziów w wiecu Komitetu Obrony Demokracji w Oświęcimiu.

Michnik obraża Polaków głosujących na PiS: Mają zmasakrowany mózg [WIDEO]

Redaktor naczelny „Gazety Wyborczej” Adam Michnik zabrał publicznie głos podczas występu u boku bardzo niezależnych sędziów: Waldemara Żurka i...

zobacz więcej

Przyłębska na antenie Radiowej Trójki odniosła się do niebezpiecznych związków części sędziów ze środowiskiem opozycji. W połowie listopada informowaliśmy o raucie, który z przedstawicielami wymiaru sprawiedliwości urządzili politycy Platformy Obywatelskiej.


W poniedziałek w spotkaniu organizowanym przez KOD wzięli udział m.in. sędziowie Beata Morawiec i Waldemar Żurek. – To bardzo niebezpieczna tendencja – skomentowała Przyłębska. 


– Sama jestem atakowana, często niesprawiedliwie. Chciałabym znaleźć sprawiedliwość w sądzie, ale wstrzymuje swoje działanie – stwierdziła prezes TK, uzupełniając, że mówi o swoim odczuciu z perspektywy zwykłego obywatela. 

– Chciałabym mieć poczucie, że wymiar sprawiedliwości daje mi poczucie bezpieczeństwa, że prowadzący sprawę sędzia będzie działał zgodnie z zasadą trójpodziału władzy, będzie niezawisły i niezależny, niezależnie od tego, czy mnie lubi – uzupełniła. Prezes Przyłębska o NSA: Nie ma kompetencji do kontrolowania TK

Naczelny Sąd Administracyjny nie ma kompetencji do jakiegokolwiek kontrolowania działalności orzeczniczej Trybunału Konstytucyjnego. Wszyscy...

zobacz więcej

Prezes TK: NSA nie zna konstytucji


Przyłębska odniosła się także do uzasadnienia wyroku, który zapadł w połowie listopada przed Naczelnym Sądem Administracyjnym, odnoszącego się do prawnych aspektów udostępniania informacji publicznej. 


– NSA wyszedł poza swoje kompetencje. Nie może oceniać zasadności czy prawomocności wyboru sędziów Trybunału Konstytucyjnego, a także jego orzeczeń. NSA nie zna Konstytucji – gdyby znał to by wiedział, że nie ma procedury podważania decyzji Trybunału Konstytucyjnego – mówiła Przyłębska.


O orzeczeniu NSA i jego uzasadnieniu napisała we wtorek „Gazeta Wyborcza”. W uzasadnieniu tym zawarta została m.in. fraza o „zainfekowaniu bezprawnością” polskiego sądu konstytucyjnego.


Przyłębska zaznaczyła ponadto, że NSA „sugeruje możliwość naruszania prerogatywy prezydenckiej”. – Tymczasem jest to czynność prezydenta pozostająca poza jakąkolwiek oceną – podkreśliła prezes TK.


Szanowni państwo, proszę o czytanie Konstytucji. Mieliście całe lata, chodziliście w koszulkach z napisem „Konstytucja”, odwoływaliście się do niej, więc proszę zajrzyjcie tam i sprawdźcie, czym jest prerogatywa prezydencka – zaapelowała do sędziów NSA.


– Prezydent jest organem wybranym w wyborach powszechnych. O jego nominacji zdecydowali wyborcy i to on ma niepodważalne instrumenty – powiedziała prezes TK, dodając, że nie ma żadnego w Polsce prawnego mechanizmu, który mógłby podważyć jego kompetencje.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej