RAPORT

Propozycja podziału Ukrainy? Sikorski na cenzurowanym

Gdzie i kiedy odbędzie się pogrzeb Jana Nowickiego? Zapadła decyzja

Jan Nowicki zmarł w wieku 83 lat (fot. arch.PAP/Maciej Kłoś)
Jan Nowicki zmarł w wieku 83 lat (fot. arch.PAP/Maciej Kłoś)

Pogrzeb wybitnego aktora Jana Nowickiego, który zmarł w wieku 83 lat, odbędzie się w środę 14 grudnia w rodzinnym Kowalu (woj. kujawsko-pomorskie) – poinformował w czwartek burmistrz miasta, spokrewniony ze zmarłym Eugeniusz Gołembiewski.

Nie żyje znany aktor Jan Nowicki

Jan Nowicki, wybitny aktor teatralny, filmowy i telewizyjny, nie żyje. Zmarł w wieku 83 lat w swoim domu w Krzewencie. Informację o śmierci artysty...

zobacz więcej

Msza pogrzebowa odbędzie się w środę o godzinie 13 w kościele parafialnym św. Urszuli w Kowalu. Następnie urna z prochami aktora spocznie w rodzinnym grobowcu na pobliskim cmentarzu. Organizatorem pogrzebu jest rodzina, a wsparcia w jego przygotowaniach udziela miasto Kowal, którego Nowicki był honorowym obywatelem.


– Jan Nowicki przed kilkoma laty zaprojektował rodzinny grobowiec i dorowadził do jego powstania. W grobowcu spoczęły szczątki krewnych aktora, m.in. matki, ojca i rodzeństwa, które zmarło w dzieciństwie – powiedział burmistrz.

Gołembiewski potwierdził, że jest spokrewniony z Janem Nowickim oraz że jest jego chrześniakiem. 


– Mój dziadek Stanisław Paszyński był bratem matki aktora, Marii Nowickiej, z domu Paszyńskiej. Nasze domy w Kowalu stały obok siebie, sąsiadowaliśmy przez płot. Nowicki przed kilkunastoma laty przeniósł się do oddalonej około 10 km od Kowala miejscowości Krzewent, gdzie stworzył swoje siedlisko w urokliwym miejscu nad jeziorem. W Kowalu nadal mieszka siostra aktora, Hanna i pozostała część rodziny – dodał.


Uroczystości bez kamer


Burmistrz Kowala zaznaczył, że za życia Nowicki wyraził wolę, żeby uroczystości pogrzebowe w kościele odbyły się bez obecności fotoreporterów i operatorów kamer.


Jan Nowicki był jednym z najpopularniejszych polskich aktorów, zagrał niemal 200 ról. Tytułowy Wielki Szu w filmie Sylwestra Chęcińskiego, Ketling w „Panu Wołodyjowskim”, odtwórca głównej roli w „Magnacie” Filipa Bajona. W latach 1964–2005 był związany ze Starym Teatrem im. H. Modrzejewskiej w Krakowie.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej