RAPORT

Atak na Jana Pawła II

Walka z bezkarnością rosyjskich przestępstw na wniosek Polski

Polska od początku rosyjskiej agresji domaga się ukarania zbrodniarzy (fot. Matthew Hatcher/SOPA Images/LightRocket via Getty)
Polska od początku rosyjskiej agresji domaga się ukarania zbrodniarzy (fot. Matthew Hatcher/SOPA Images/LightRocket via Getty)

Najnowsze

Popularne

Unijna Rada ds. Wymiaru Sprawiedliwości i Spraw Wewnętrznych przyjmie 9 grudnia br. na wniosek Polski konkluzje w sprawie walki z bezkarnością przestępstw popełnionych w wyniku napaści Rosji na Ukrainę – przekazało portalowi tvp.info Ministerstwo Sprawiedliwości. Jak wskazano, „decyzja Rady oraz podejmowane przez KE i Radę wspólne działania są wynikiem rozpoczętej przez Polskę dyskusji na forum UE o ściganiu rosyjskich zbrodni wojennych”.

Rzecznik rządu RFN: Rosjanie z pełną świadomością akceptują śmierć cywilów

Ataki na ludność cywilną na Ukrainie to zbrodnie wojenne i prezydent Rosji Władimir Putin oraz osoby współodpowiedzialne będą musiały zostać...

zobacz więcej

Wydział Prasowy Ministerstwa Sprawiedliwości przekazał, że „konkluzje bezpośrednio nawiązują do powołania z inicjatywy Polski międzynarodowego zespołu śledczego (JIT) z Ukrainą i Litwą”. Jak podano, „jego celem jest wymiana informacji i dowodów, a także wspieranie postępowań karnych dotyczących zbrodni popełnionych na Ukrainie”.


„Do zespołu dołączyła również Prokuratura Międzynarodowego Trybunału Karnego oraz estońskie, łotewskie, słowackie i rumuńskie organy ścigania” – podkreślono.


W maju br. Polska zaproponowała, by Rada ds. Wymiaru Sprawiedliwości i Spraw Wewnętrznych przyjęła konkluzje, które zachęcą inne państwa członkowskie do przystąpienia do zespołu śledczego. Wskazała również na potrzebę ścisłej współpracy organów krajowych w celu efektywnego gromadzenia dowodów zbrodni.

„Ostateczna wersja konkluzji opracowana przez Prezydencję Czeską zawiera elementy zaproponowane przez Polskę. Podkreśla również rolę Unii Europejskiej i jej instytucji w ściganiu sprawców przestępstw popełnianych na Ukrainie” – stwierdzono.  Konkluzje zostały także uzupełnione informacją o wytycznych MTK dla organizacji społeczeństwa obywatelskiego oraz roli EUAM Ukraine.

Prokurator Trybunału w Norymberdze apeluje w sprawie Putina

Ostatni żyjący prokurator, który sądził 22 zbrodniarzy hitlerowskich w Norymberdze (1945-49), 102-letni obecnie Ben Ferencz uważa za możliwe...

zobacz więcej

Polskie propozycje


Polska na forum Rady UE zaproponowała podkreślenie w konkluzjach potrzeby dyskusji nad powołaniem Trybunału ad hoc z mandatem do ścigania zbrodni agresji Rosji na Ukrainie.


MTK nie posiada jurysdykcji w zakresie ścigania zbrodni na Ukrainie. Realną możliwością ścigania sprawców dysponują jedynie sądy krajowe lub specjalnie w tym celu utworzony trybunał karny.


Polska zaproponowała również, by wezwać państwa członkowskie UE do reagowania w przypadku naruszania lub omijania unijnych środków ograniczających. Jednak te propozycje nie znalazły odzwierciedlenia w treści dokumentu.


Nasz kraj od pierwszego dnia rosyjskiej agresji na Ukrainę podejmuje zdecydowane działania zmierzające do pociągnięcia zbrodniarzy do odpowiedzialności.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej