RAPORT

Propozycja podziału Ukrainy? Sikorski na cenzurowanym

Litewski parlament chce międzynarodowego trybunału badającego zbrodnie reżimu Łukaszenki

Litewski sejm pochylił się nad prześladowanymi na Białorusi (fot. arch.PAP/ EPA/STR)
Litewski sejm pochylił się nad prześladowanymi na Białorusi (fot. arch.PAP/ EPA/STR)

Najnowsze

Popularne

Litewski parlament wezwał do powołania międzynarodowego trybunału, którego zadaniem byłoby zbadanie zbrodni białoruskiego reżimu. W przyjętej rezolucji zaapelował o natychmiastowe uwolnienie wszystkich więźniów politycznych.

Łukaszenka znów wysyła nielegalnych migrantów na granicę. Tym razem z Ukrainą

Białoruś wysyła na granicę z Ukrainą nielegalnych migrantów, głównie z Pakistanu i Iranu, próbując w ten sposób rozpoznać możliwości reagowania...

zobacz więcej

W dokumencie skierowanym między innymi do władz Litwy, a także przywódców europejskich i światowych, litewski parlament zaapelował o przeprowadzenie na Białorusi wolnych i uczciwych wyborów. Posłowie wezwali też do natychmiastowego zaprzestania represji wobec białoruskiego społeczeństwa obywatelskiego, zapewnienia wolności słowa, zgromadzeń i zrzeszania się.


Inicjatorka uchwały, posłanka Dovile Šakaliene zwróciła uwagę na to, że reżim w Mińsku nie przestaje stosować represji wobec własnych obywateli. 


Zawiesić Białoruś w UNESCO


W rezolucji zaproponowano również ograniczenie wszelkiej pomocy dla białoruskich instytucji państwowych i wezwano do uznania służb bezpieczeństwa tego państwa za organizacje terrorystyczne. W dokumencie znalazł się też między innymi postulat zawieszenia Białorusi w takich organizacjach międzynarodowych jak UNESCO.


Rezolucja została przyjęta jednogłośnie przez 110 deputowanych.


Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej