RAPORT

Propozycja podziału Ukrainy? Sikorski na cenzurowanym

Agent służb PRL w ambasadzie w Moskwie. „Dzięki decyzji Radosława Sikorskiego”

Radosław Sikorski i Tomasz Turowski (fot. arch.PAP/Rafał Guz, PAP/Andrzej Rybczyński)
Radosław Sikorski i Tomasz Turowski (fot. arch.PAP/Rafał Guz, PAP/Andrzej Rybczyński)

Najnowsze

Popularne

Dziennikarze TVN24 przekazali, że Tomasz L., którego kilka miesięcy temu pod zarzutem szpiegostwa na rzecz Rosji zatrzymało ABW, był w przeszłości członkiem komisji likwidacyjnej Wojskowych Służb Informacyjnych. Były przewodniczący komisji Sławomir Cenckiewicz poinformował później, że Tomasza L. powołał ówczesny szef MON Radosław Sikorski. Jak powiedział Jan Pietrzak w PR24, podobnie było z byłym szpiegiem służb PRL Tomaszem Turowskim, którego minister Sikorski mianował na ważne stanowisko w ambasadzie Polski w Moskwie tuż przed katastrofą smoleńską.

„GW” o szpiegu w „komisji weryfikacyjnej WSI”. Macierewicz: To oszczerstwo

Antoni Macierewicz zarzucił „Gazecie Wyborczej” opublikowanie „oszczerstwa opartego na fałszywej informacji, jakoby Tomasz L. podejrzewany o...

zobacz więcej

W środę wieczorem stacja TVN24 przekazała, że Tomasz L. – zatrzymany w marcu 2022 r. przez ABW pod zarzutem szpiegostwa na rzecz Federacji Rosyjskiej – 16 lat wcześniej, w 2006 r. był członkiem komisji likwidacyjnej Wojskowych Służb Informacyjnych. 


Według TVN24 L. miał dostęp do największych tajemnic polskiego wywiadu i kontrwywiadu wojskowego. Artykuł na ten temat pt. „TVN 24: „Rosyjski szpieg w komisji Macierewicza” autorstwa Wojciecha Czuchnowskiego ukazał się także m.in. w „Gazecie Wyborczej”, która powołała się na informacje stacji TVN24. 


Jak podała gazeta, opisując materiał TVN24, za likwidację, weryfikację WSI oraz powołanie w ich miejsce Służby Kontrwywiadu Wojskowego i Służby Wywiadu Wojskowego odpowiadał Antoni Macierewicz. „Do przeprowadzenia całej operacji powołał dwie komisje: weryfikacyjną, którą kierował osobiście, oraz likwidacyjną na czele z historykiem IPN Sławomirem Cenckiewiczem. Właśnie w tej ostatniej komisji zatrudnienie znalazł Tomasz L.” – napisano. 


Macierewicz przekazał w czwartek, że kieruje sprawę do sądu. 


„Informuję, że podejmuję kroki prawne w związku z opublikowaniem w »Gazecie Wyborczej« oszczerstwa opartego na fałszywej informacji, jakoby Tomasz L., podejrzewany o szpiegostwo na rzecz Rosji, był członkiem Komisji Weryfikacyjnej WSI” – napisał Macierewicz
Szpiegował dla Rosji. Powołał go Sikorski

Dziennikarze TVN24 przekazali, że Tomasz L., którego kilka miesięcy temu pod zarzutem szpiegostwa na rzecz Rosji zatrzymało ABW, był w przeszłości...

zobacz więcej

Pietrzak: Sikorski powołał Turowskiego na ważne stanowisko w ambasadzie w Moskwie


Sprawę komentował na antenie Polskiego Radia 24 Jan Pietrzak. 


– Oni zrobią wszystko, żeby zwalić winę na Macierewicza, kreując wyimaginowane zarzuty. To towarzystwo nie trawi Macierewicza, który jest człowiekiem z zasadami i ma olbrzymie zasługi dla tworzenia wolnej Polski. To kolejna część ataku na Antoniego Macierewicza, który bardzo naraził się lewackiej sitwie będącej w gruncie rzeczy agenturą – powiedział Pietrzak. 


Doniesienia ws. Tomasza L. skomentował także Sławomir Cenckiewicz, który był przewodniczącym komisji likwidacyjnej WSI. „Nie znałem Tomasza L. Do komisji powołał go minister Radosław Sikorski" – napisał historyk.Pietrzak z kolei powiedział w Polskim Radiu 24, że dzięki decyzji Radosława Sikorskiego eksponowane stanowisko w ambasadzie RP w Moskwie otrzymał Tomasz Turowski. – Zasłużony komunistyczny agent został nominowany na chwilę przed katastrofę smoleńską – przypomniał Pietrzak. 


Kim jest Tomasz Turowski?


Dokument o prokremlowskiej polityce Sikorskiego. Zobacz film „Pan z Chobielina”

Korespondent wojenny, świadek wojny w Afganistanie, zadeklarowany antykomunista – tak najkrócej można byłoby scharakteryzować Radosława...

zobacz więcej

Tomasz Turowski urodził się w 1948 roku w Sosnowcu. W 1975 r. wstąpił do zakonu jezuitów, działał w Rzymie jako szpieg służb specjalnych PRL. 


Jak informował Cezary Gmyz, przypisano mu trzy kryptonimy: Orsom, Dzierżoń oraz Ritter, a także dwa numery, którymi oznaczano jego meldunki: 9596 i 10682. „Z zapisów ewidencyjnych wynika, że był pracownikiem tzw. wydziału nielegalnego. Szpiegował również środowisko Editions Spotkania, opozycji demokratycznej, ale także Stronnictwa Demokratycznego. Turowski przekazywał bardzo cenne dla komunistycznego wywiadu informacje. Miał dostęp m.in. do dokumentów papieskich” – pisał Gmyz na łamach „Rzeczpospolitej”, 


Tomasz Turowski i katastrofa smoleńska


Na przełomie 2009 i 2010 r. Turowski działał w Federacji Rosyjskiej jako minister pełnomocny w Ambasadzie RP w Moskwie. 15 lutego 2010 r. mianowany na stanowisko kierownika tamtejszego wydziału politycznego. 


W 2010 r. był wymieniany jako jeden z kandydatów do objęcia w przyszłości funkcji ambasadora RP przy Stolicy Apostolskiej. W kwietniu 2010 r. współorganizował wizytę prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego w Smoleńsku. 


W czasie katastrofy smoleńskiej 10 kwietnia 2010 przebywał na terenie lotniska Siewiernyj, jako reprezentant polskiej ambasady w Moskwie był na miejscu katastrofy.


W pierwszych dniach po katastrofie pełnił obowiązki gospodarza w ambasadzie RP w Moskwie. 5 lutego 2011 z uwagi na proces lustracyjny zrezygnował z pracy dyplomaty w Rosji.


W lipcu 2009 roku Turowski złożył oświadczenie lustracyjne, w którym podał, że nie pracował w służbach specjalnych PRL. 17 grudnia 2010 r. Oddziałowe Biuro Lustracyjne IPN w Warszawie wystąpiło o jego lustrację w związku z zatajeniem przez Turowskiego, że był tzw. „nielegałem” wywiadu PRL. 


10 października 2011 r. Sąd Okręgowy w Warszawie uznał oświadczenie za niezgodne z prawdą i uznał Tomasza Turowskiego kłamcą lustracyjnym. W lutym 2012 r. Turowski został prawomocnie oczyszczony z zarzutu kłamstwa lustracyjnego. W marcu 2013 roku Sąd Najwyższy oddalił kasację wniesioną na niekorzyść Tomasza Turowskiego przez prokuratora generalnego.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej