RAPORT

Propozycja podziału Ukrainy? Sikorski na cenzurowanym

Holenderskie media o CPK: Będzie korzystny dla krajów bałtyckich i południowych sąsiadów Polski

CPK ma powstać do 2028 roku (fot. Mateusz Wlodarczyk/NurPhoto via Getty Images)
CPK ma powstać do 2028 roku (fot. Mateusz Wlodarczyk/NurPhoto via Getty Images)

Najnowsze

Popularne

Pomiędzy Łodzią a Warszawą powstaje jeden z największych projektów infrastrukturalnych w Europie – napisał w czwartek o Centralnym Porcie Komunikacyjnym (CPK) dziennik „Financieele Dagblad”. Gazeta wskazuje, że na projekcie mogą zyskać kraje bałtyckie oraz Czechy i Słowacja.

Są chętni do inwestycji w CPK

Jest już kilku zainteresowanych wyłożeniem kapitału na budowę Centralnego Portu Lotniczego w Baranowie, w tym m.in. zarządca lotniska w Seulu –...

zobacz więcej

„Tam, gdzie teraz są farmy i chodzą krowy, w 2023 r. będą jeździć koparki i buldożery. Tak powstaje, w połowie autostrady A2 między Łodzią a Warszawą, jeden z największych projektów infrastrukturalnych w Europie” – rozpoczyna swój obszerny artykuł o CPK holenderski dziennik.


„FD” podkreśla, że CPK to nie tylko lotnisko, ale kompleksowy projekt obejmujący ogromne inwestycje na kolei oraz w sieć drogową.  „Ma się on stać międzynarodowym węzłem komunikacyjnym dla towarów i osób, porównywalnym z innymi węzłami logistycznymi, takimi jak Amsterdam, Frankfurt, Londyn czy Paryż” – czytamy w gazecie.


Autor artykułu wskazuje, że polski rząd chciałby, aby port stał się centrum komunikacyjnym, które ożywi całą północną część Europy Środkowo-Wschodniej.  „Na projekcie mogą skorzystać Łotysze, Estończycy, Litwini, Czesi i Słowacy” – wskazuje gazeta.


„Financieele Dagblad” przypomina, że plany inwestycji kolejowych „doskonale wpisują się” w unijny projekt TEN-T (Trans European Transport Network),  którego celem jest połączenie szybkimi pociągami mniej więcej wszystkich większych miast w UE i dzięki temu „istnieją podstawy”, aby sądzić, że UE je dofinansuje.


Holenderski dziennik informuje, że nie wszyscy w Polsce kibicują powstaniu CPK. „Na przykład Katarzyna Bilewska z Greenpeace uważa za niezrozumiałe, że rząd chce inwestować tak dużo pieniędzy w lotnisko w czasach globalnego ocieplenia” – wskazuje „FD”.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej