RAPORT

Pogarda

Budowa kliniki Budzik dla dorosłych w Warszawie ukończona

Ewa Błaszczyk (fot. PAP/Leszek Szymański)
Ewa Błaszczyk (fot. PAP/Leszek Szymański)

Najnowsze

Popularne

Skończyła się budowa kliniki Budzik dla dorosłych przy Szpitalu Bródnowskim w Warszawie – poinformowała szefowa inicjującej jej powstanie fundacji Akogo? aktorka Ewa Błaszczyk. Podała, jednocześnie, że w dziecięcej klinice Budzik wybudziło się właśnie setne dziecko. Nowa klinika powstała dzięki środkom z Funduszu Sprawiedliwości, którego dysponentem jest Ministerstwo Sprawiedliwości.

Klaudia wychodzi za mąż. To pierwsza osoba wybudzona w klinice „Budzik”

Klaudia Gajtkowska była pierwszą wybudzoną pacjentką w klinice „Budzik” dla dzieci w Warszawie. „A dziś bardzo ważny dzień w jej życiu. Z tej...

zobacz więcej

Otwierając oddział szefowa Akogo dziękowała wszystkim, którzy przyczynili się do tego, by pojawiła się nowa placówka – darczyńcom i osobom, które sprzyjały jej powstaniu. Podkreśliła, że teraz przychodzi czas, by zająć się pracą naukowo-badawczą.


– W tej chwili światowe badania naukowe kierują się bardzo na mózg i centralny system nerwowy, więc jeśli uda się coś zrobić, będzie to miało znaczenie nie tylko dla śpiączki, ale też wszystkich chorób degeneracyjnych mózgu – zaznaczyła. – Mam nadzieję, że wyniki będą piękne. W tej chwili w Budziku dziecięcym wybudziło się właśnie setne dziecko – powiedziała podczas uroczystości.


Część pieniędzy – 44 mln zł – na klinikę pochodziła z Funduszu Sprawiedliwości. Minister sprawiedliwości, prokurator generalny Zbigniew Ziobro powiedział podczas czwartkowego otwarcia, że jest przekonany, że kwota przeznaczona z Funduszu trafiła pod najlepszy adres i w najlepsze ręce.


Przypomniał, że nie wszyscy zgadzali się, by pieniądze, które wcześniej trafiały wyłącznie na pomoc ofiarom przestępstw – psychologiczną czy prawną – były przekazywane również na tego rodzaju przedsięwzięcia.


– Aby komuś można było nieść pomoc prawną czy psychologiczną, trzeba go najpierw wybudzić czy uratować mu życie – mówił Ziobro. Przypomniał, że pieniądze trafiają też m.in. do straży pożarnej na zakup nożyc pneumatycznych do otwierania zmiażdżonych pojazdów, by uratować i dać szansę na życie poszkodowanym w wypadkach.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej