RAPORT

Propozycja podziału Ukrainy? Sikorski na cenzurowanym

„GW” o szpiegu w „komisji weryfikacyjnej WSI”. Macierewicz: To oszczerstwo

Antoni Macierewicz pozwie gazetę? (fot. Mateusz Wlodarczyk / Forum; PAP/Tytus Żmijewski)
Antoni Macierewicz pozwie gazetę? (fot. Mateusz Wlodarczyk / Forum; PAP/Tytus Żmijewski)

Antoni Macierewicz zarzucił „Gazecie Wyborczej” opublikowanie „oszczerstwa opartego na fałszywej informacji, jakoby Tomasz L. podejrzewany o szpiegostwo na rzecz Rosji, był członkiem Komisji Weryfikacyjnej WSI”. Zapowiedział podjęcie kroków prawnych w tej sprawie.

Szpiegował dla Rosji. Powołał go Sikorski

Dziennikarze TVN24 przekazali, że Tomasz L., którego kilka miesięcy temu pod zarzutem szpiegostwa na rzecz Rosji zatrzymało ABW, był w przeszłości...

zobacz więcej

Jak podał TVN24, Tomasz L. – zatrzymany w marcu 2022 r. przez ABW pod zarzutem szpiegostwa na rzecz Federacji Rosyjskiej pracownik Urzędu Stanu Cywilnego w Warszawie – 16 lat wcześniej, w 2006 r. był członkiem komisji likwidacyjnej Wojskowych Służb Informacyjnych. 

 

Według TVN24 L. miał dostęp do największych tajemnic polskiego wywiadu i kontrwywiadu wojskowego. Artykuł na ten temat pt. „TVN 24: „Rosyjski szpieg w komisji Macierewicza” autorstwa Wojciecha Czuchnowskiego ukazał się także m.in. w „Gazecie Wyborczej”, która powołała się na informacje stacji TVN24. 

  

Jak napisała gazeta opisując materiał TVN24, za likwidację, weryfikację WSI oraz powołanie w ich miejsce Służby Kontrwywiadu Wojskowego i Służby Wywiadu Wojskowego odpowiadał Antoni Macierewicz. „Do przeprowadzenia całej operacji powołał dwie komisje: weryfikacyjną, którą kierował osobiście, oraz likwidacyjną na czele z historykiem IPN Sławomirem Cenckiewiczem. Właśnie w tej ostatniej komisji zatrudnienie znalazł Tomasz L.” – napisano.

Wałęsa wściekły: Szantażują mnie. Żona to pijawa!

Media informowały niedawno, że tylko dzięki jednej wizycie w USA i kontraktowi z Agencją Rozwoju Pomorza Lech Wałęsa zarobił ponad 200 tys. zł. A...

zobacz więcej

Do publikacji odniósł się na Twitterze poseł PiS Antoni Macierewicz.


„Informuję, że podejmuję kroki prawne w związku z opublikowaniem w »Gazecie Wyborczej« oszczerstwa opartego na fałszywej informacji, jakoby Tomasz L., podejrzewany o szpiegostwo na rzecz Rosji, był członkiem Komisji Weryfikacyjnej WSI” – napisał Macierewicz. 


W marcu portal tvp.info informował o zatrzymaniu Polaka, który miał szpiegować na rzecz rosyjskiego cywilnego wywiadu SWR. Stanisław Żaryn, wówczas rzecznik prasowy ministra koordynatora służb specjalnych (obecnie pełnomocnik rządu ds. bezpieczeństwa przestrzeni informacyjnej RP), informował wtedy, że mężczyzna pracował w jednym z warszawskich urzędów, gdzie kopiował dane i przekazywał je Rosjanom z cywilnego wywiadu zagranicznego SWR FR.

Do zatrzymania doszło w Warszawie w czwartek 17 marca 2022 roku – podał wtedy Żaryn. 

  

Jak wskazywał, funkcjonariusze ABW dokonali szeregu przeszukań, w wyniku których zabezpieczono obszerny materiał dowodowy. Poinformował też, że zatrzymany pracował w Wydziale Archiwalnym Ksiąg Stanu Cywilnego w Archiwum Urzędu Stanu Cywilnego m.st. Warszawy.


Mężczyzna miał dostęp do zbiorów Archiwum USC oraz do zbiorów Archiwum Głównego Akt Dawnych i Archiwum Państwowego m. st. Warszawy – wyjaśnił wtedy Żaryn.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej