
Każdego roku Google przygląda się temu, co interesowało internautów i internautki w Polsce i na świecie. Czego dowiemy się z tegorocznego zestawienia? Tematem, który bez wątpienia interesował nas najbardziej, jest trwająca wojna na Ukrainie. Takie osoby jak Władimir Putin czy Wołodymyr Zełenski znalazły się w pierwszej trójce najczęściej wyszukiwanych.
Dla wielu reżyserów możliwość zatrudnienia w swoim filmie Johnny'ego Deppa jest jak dar niebios. Do tego grona nie należy jednak Quentin Tarantino....
zobacz więcej
Rosyjska inwazja na Ukrainę wpłynęła wyraźnie na to, czego Polacy szukali w wyszukiwarce Google najczęściej. Wśród haseł, które w ciągu mijających dwunastu miesięcy zyskiwały największą popularność, znalazły się: Ukraina, Putin i Wojna na Ukrainie – to one zdominowały pierwszą trójkę zestawienia.
Ten trend przełamało jedynie zainteresowanie Polską Grupą Górniczą, bowiem na dalszych 5. i 6. pozycji ponownie pojawiły się tematy związane z tym, co dzieje się za naszą wschodnią granicą, mianowicie Rosja i kurs rubla. Wśród 10 haseł, które budziły największe zainteresowanie polskich internautów, były też: dodatek osłonowy, Witold Paszt, którego pożegnaliśmy w lutym tego roku, a także film „Jak pokochałam gangstera” i PIT2.
Najbardziej palące wśród Polaków tematy wyraźnie wpłynęły także na to, kim w mijającym roku interesowaliśmy się najbardziej. Wśród osób, o które najczęściej pytaliśmy wyszukiwarkę Google, były: Władimir Putin, Rafalala i Wołodymyr Zełenski. Wyszukiwarka otrzymywała również liczne pytania o osobowości ze świata popkultury i show-biznesu. W tegorocznym zestawieniu znaleźć można piosenkarkę, autorkę tekstów i kompozytorkę – Lanberry.
Polacy niewątpliwie śledzili to, co działo się wokół procesu Johnny'ego Deppa – co pokazuje zainteresowanie Amber Heard, która zamyka pierwszą piątkę zestawienia. W dalszej jego części znalazły się zapytania o Matę, Jerzego Stuhra, Sarę James, Willa Smitha i Simona Levieva, który wzbudził zainteresowanie dzięki serialowi Netflixa „Oszust z Tindera”.
Południowokoreański aktor O Yeong-su, którego widzowie znają z hitu Netflixa „Squid Game”, został przesłuchany w związku z zarzutami o molestowanie...
zobacz więcej
Wspomniany tytuł uplasował się również dość wysoko w zestawieniu filmów, które rodaków interesowały najbardziej. Produkcja Netflix poświęcona słynnemu oszustowi uplasowała się na wysokiej, 3. pozycji zestawienia, ustępując miejsca naszym rodzimym produkcjom: „Jak pokochałam gangstera”, która znalazła się na szczycie listy, i bijącej rekordy popularności „Furiozie”.
To jedynie potwierdza coś, co możemy obserwować od pewnego czasu – polskie filmy cieszą się rosnącym uznaniem wśród rodaków i wyprzedzają, przynajmniej według Google'a, największe światowe produkcje.
Poza podium tego zestawienia znalazły się kolejno takie filmy, jak: „Gierek”, „Batman”, „Top Gun: Maverick”, „Terrifier 2”, „Uncharted”, „Purpurowe serca” i „Koniec świata, czyli Kogel Mogel 4”.
Niekwestionowanym zwycięzcą kategorii „Seriale” w Polsce jest „Dahmer – Potwór: Historia Jeffreya Dahmera” traktujący o jednym z najsłynniejszych amerykańskich morderców. Tuż za nim znalazł się polski miniserial „Wielka Woda”, przenoszący widza do 1997 r. i wielkiej powodzi na Dolnym Śląsku.
Podium zamyka serial fantasy „Sandman”. Na 4. miejscu znajdziemy „Zranione ptaki”, a na 5. kolejny sezon hitowego „Stranger Things”. Tuż za nimi pojawia się następna polska produkcja – „Gang zielonej rękawiczki”, a to nie ostatni polski akcent w serialowym zestawieniu, ponieważ na 9. miejscu znalazł się kryminał „Behawiorysta”.
W zestawieniu znalazły się także takie produkcje jak: „Obserwator” (7. miejsce), „Kim jest Anna?” (8. pozycja) i zamykający to zestawienie „Heartstopper”.