RAPORT

Propozycja podziału Ukrainy? Sikorski na cenzurowanym

Wyjątkowe znalezisko. Odkryto DNA sprzed dwóch milionów lat

Naukowcy porównali próbki z bazami danych organizmów żyjących dzisiaj (fot. Shutterstock)
Naukowcy porównali próbki z bazami danych organizmów żyjących dzisiaj (fot. Shutterstock)

Najnowsze

Popularne

Na Grenlandii odkryto DNA sprzed 2 mln lat. To jak dotąd rekord w badaniach paleontologicznych – donoszą naukowcy na łamach najnowszego wydania prestiżowego tygodnika „Nature”. Dotychczas najstarszy okaz zawierający fragmentaryczne DNA liczył ponad milion lat i pobrano go z kości syberyjskiego mamuta.

Piastowie nie byli Polakami? Co mówi DNA pradziadów

Przez media przetoczyła się informacja, że „szczecińscy genetycy pokazali, iż Piastowie nie byli Polakami”. Informacja jest ważna, poważna i...

zobacz więcej

Najnowsze znalezisko pochodzi z północnej Grenlandii, bezpośrednio z lodowca, nie zaś z organizmu. DNA jest fragmentaryczne, o długości kilku milionowych części milimetra. Wydobyto je z gliny i kwarcu. Naukowcy wyodrębnili 41 próbek, które udało się zbadać dzięki zastosowaniu najnowocześniejszych technologii.

 

Badania prowadził międzynarodowy zespół kierowany przez badaczy z Uniwersytetu w Cambridge (W. Brytania) i Uniwersytetu Kopenhaskiego (Dania).

 

– DNA potrafi szybko się rozpadać, wykazaliśmy jednak, że dzięki korzystnym warunkom środowiska możemy cofnąć się w czasie dalej, niż ktokolwiek ośmielał się wyobrażać – opisuje prof. Eske Willerslev.

 

Naukowcy porównali każdą próbkę DNA z bazami danych, które zawierają dane dzisiaj żyjących organizmów – roślin, zwierząt i mikrobów. Okazało się, że znalezione próbki pochodzą z drzew, krzewów, zwierząt, w tym ptaków, i mikroorganizmów. 

Niektóre fragmenty DNA łatwo dały się zidentyfikować jako należące do przodków obecnie występujących gatunków, inne zidentyfikowano wyłącznie na poziomie rodzajów; jeszcze innych nie udało się zestawić z żadnymi gatunkami istniejącymi w bazach danych DNA.


Tu przeczytasz więcej o DNA z zęba mamuta sprzed ponad miliona lat

 

Zidentyfikowano m.in. DNA renifera, zajęcy, lemingów, brzóz i topoli. Odkryto również, że w te rejony Grenlandii zapuszczały się mastodonty.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej