RAPORT

Propozycja podziału Ukrainy? Sikorski na cenzurowanym

Podejrzane przesyłki do ambasady Ukrainy: portugalska policja zna autora

Odebrane przez pracowników ambasady Ukrainy w Lizbonie dwie przesyłki nadeszły pocztą jako zwykłe listy (fot. PAP / EPA / TIAGO PETINGA)
Odebrane przez pracowników ambasady Ukrainy w Lizbonie dwie przesyłki nadeszły pocztą jako zwykłe listy (fot. PAP / EPA / TIAGO PETINGA)

Najnowsze

Popularne

Portugalska policja ustaliła tożsamość autora dwóch listów skierowanych w poniedziałek do ambasady Ukrainy w Lizbonie z podejrzaną zawartością. To osoba przebywająca na terenie jednego z państw Unii Europejskiej, poinformowała telewizja CNN Portugal.

„Nowa forma terroru”. Ukraińskie ambasady otrzymały „bardzo konkretne groźby”

Dwie ambasady Ukrainy, oprócz tej w Madrycie, w środę i czwartek otrzymały „bardzo konkretne groźby” – poinformował szef MSZ Ukrainy Dmytro Kułeba,...

zobacz więcej

Stacja powołująca się na portugalskich śledczych twierdzi, że autor przesyłek próbował sugerować, iż nadawcą listów jest amerykańska firma Tesla.

 

Według telewizji odebrane przez pracowników ambasady Ukrainy w Lizbonie dwie przesyłki nadeszły pocztą jako zwykłe listy. Miały „specyficzny zapach”.

 

„Poza tym miały one cechy zbliżone do przesyłek, które dotarły do innych ambasad Ukrainy, np. fragmenty oczu zwierząt lub materiały wybuchowe”, podała stacja telewizyjna.

 

Według ustaleń CNN Portugal z badań zleconych dwóm ośrodkom badawczym w Lizbonie wynika, że wewnątrz listów znajdowały się fragmenty oczu zwierząt i ślady krwi. 

Telewizja odnotowała, że podobne przesyłki zostały wysłane m.in. do ambasad Ukrainy w Hiszpanii, Polsce, Włoszech, na Węgrzech, w Czechach, Holandii i w Chorwacji.

 

Na przełomie listopada i grudnia na terenie Hiszpanii zidentyfikowano sześć listów bomb skierowanych do instytucji publicznych, w tym m.in. do siedziby premiera, a także do jednej z firm zbrojeniowych.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej