RAPORT

Propozycja podziału Ukrainy? Sikorski na cenzurowanym

Biały Dom o niemieckich Patriotach w Polsce: Z zadowoleniem witamy wysiłki sojuszników

Karine Jean-Pierre: USA są w stałym kontakcie z Kijowem (fot. PAP / EPA / CHRIS KLEPONIS / POOL)
Karine Jean-Pierre: USA są w stałym kontakcie z Kijowem (fot. PAP / EPA / CHRIS KLEPONIS / POOL)

– Ogólnie rzecz biorąc z zadowoleniem witamy wysiłki sojuszników dla wzmocnienia kolektywnego bezpieczeństwa NATO – takimi słowami przedstawicielka Białego Domu odpowiedziała na pytanie o decyzję Polski o przyjęciu niemieckich systemów obrony powietrznej Patriot.

Zaskakujące kulisy propozycji ws. Patriotów. „Nie byłyby wpięte w polski system dowodzenia”

Niemiecka propozycja zakładała, że dostarczone przez Berlin zestawy Patriot nie byłyby wpięte w polski system dowodzenia, ale byłyby zarządzane...

zobacz więcej

Rzeczniczka amerykańskiego prezydenta Karine Jean-Pierre powiedziała, że USA są w stałym kontakcie z Kijowem by wzmocnić ochronę Ukrainy przed atakami ze strony Rosji.


W sprawie szczegółów dotyczących rozmieszczenia w Polsce systemów Patriot Jean-Pierre odesłała dziennikarzy do rządów w Warszawie i Berlinie. – Ogólnie rzecz biorąc, z zadowoleniem przyjmujemy wysiłki sojuszników na rzecz wzmocnienia zbiorowej obrony NATO – podkreśliła.


Zapytana, czy w obliczu rosyjskich ataków na cywilną infrastrukturę prezydent Joe Biden widzi potrzebę rozlokowania Patriotów na Ukrainie, Karine Jean Pierre powiedziała, że USA na bieżąco analizują potrzeby obronne Ukrainy.

– Jesteśmy w bliskim kontakcie z Ukraińcami na temat ich pomocy w zakresie bezpieczeństwa i współpracujemy, aby zapewnić Ukrainie systemy obrony powietrznej, by pomóc im chronić swój kraj – dodała rzeczniczka Białego Domu.


Przeczytaj też: Propozycja Patriotów PR-ową sztuczką? Nowe informacje niemieckich mediów

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej