RAPORT

Propozycja podziału Ukrainy? Sikorski na cenzurowanym

Proces Ukraina przeciwko Rosji w Hadze. Kanada i Holandia przystąpiły do postępowania

Do MTS wpłynęły oświadczenia 24 państw, które popierają stanowisko Ukrainy (fot. Ankor Light / Shutterstock.com)
Do MTS wpłynęły oświadczenia 24 państw, które popierają stanowisko Ukrainy (fot. Ankor Light / Shutterstock.com)

Najnowsze

Popularne

Kanada i Holandia złożyły wspólny wniosek do Międzynarodowego Trybunału Sprawiedliwości ONZ w Hadze o włączenie ich do sprawy „Ukraina przeciwko Federacji Rosyjskiej”, poinformował sekretariat Trybunału. Sprawa dotyczy naruszenia Konwencji o zapobieganiu i karaniu zbrodni ludobójstwa.

Zełenski w Radzie Bezpieczeństwa ONZ. Wezwał do odebrania Rosji prawa weta

Ostrzał ukraińskiej infrastruktury energetycznej jest oczywistą zbrodnią przeciwko ludzkości – powiedział prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski na...

zobacz więcej

„Kanada i Królestwo Niderlandów, powołując się na artykuł 63 Statutu Trybunału, złożyły do sekretariatu Trybunału wspólny wniosek o włączenie do sprawy dotyczącej oskarżenia o ludobójstwo zgodnie z Konwencją o zapobieganiu i karaniu zbrodni ludobójstwa (Ukraina kontra Federacja Rosyjska)” – czytamy w komunikacie sekretariatu.

 

Kanada i Holandia skorzystały z art. 63 Statutu Międzynarodowego Trybunału Sprawiedliwości Organizacji Narodów Zjednoczonych, zgodnie z którym strona umowy międzynarodowej ma prawo interweniować w postępowaniu związanym z jej wykładnią.

 

We wspólnym oświadczeniu zauważono, że Konwencja ma ogromne znaczenie dla zapobiegania i karania ludobójstwa, a prawa i obowiązki w niej zapisane leżą w gestii całej społeczności międzynarodowej.

 

Jak poinformował Ukrinform, do Międzynarodowego Trybunału Sprawiedliwości ONZ wpłynęły oświadczenia 24 państw, które popierają stanowisko Ukrainy w sprawie Ukraina przeciwko Federacji Rosyjskiej dotyczącej naruszenia Konwencji o zapobieganiu ludobójstwu. 

 Sprawa zasadniczo dotyczy faktu, że Federacja Rosyjska bezpodstawnie twierdziła, że Ukraina rzekomo przez osiem lat dokonywała „ludobójstwa”, w szczególności na terytorium Donbasu.

 

Przeczytaj też: Sadoś o konfiskacie rosyjskich majątków: Jak najszybciej prace legislacyjne


16 marca Międzynarodowy Trybunał Sprawiedliwości ONZ zobowiązał Federację Rosyjską do natychmiastowego zaprzestania inwazji na Ukrainę, której celem Kreml nazwał zaprzestanie rzekomego „ludobójstwa” w obwodzie ługańskim i donieckim. W odpowiedzi Rosja oświadczyła, że nie zastosuje się do postanowienia Trybunału.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej