RAPORT

Propozycja podziału Ukrainy? Sikorski na cenzurowanym

USA „w mocnych słowach” strofują Turcję. Chodzi o bezpieczeństwo Amerykanów

Ankara zapowiada inwazję sił lądowych (fot. kafeinkolik / Shutterstock.com)
Ankara zapowiada inwazję sił lądowych (fot. kafeinkolik / Shutterstock.com)

Dyrektor CIA Bill Burns przekazał „w mocnych słowach” szefowi tureckiego wywiadu Hakanowi Fidanowi, że USA są przeciwne atakom lotniczym Turcji na Kurdów w północnej Syrii, które zagrażają stacjonującym tam amerykańskim żołnierzom – podaje portal Axios, powołując się na źródła.

Turcja zapowiada ofensywę w Syrii. „Zdecydowany sprzeciw” USA

Minister obrony USA Lloyd Austin zakomunikował w środę swojemu tureckiemu odpowiednikowi Hulusiemu Akarowi „zdecydowany sprzeciw” Waszyngtonu wobec...

zobacz więcej

Tureckie lotnictwo i drony atakują pozycje Partii Pracujących Kurdystanu (PKK) oraz Ludowych Jednostek Samoobrony (YPG) ugrupowania Kurdów, które Ankara uważa za odpowiedzialne za zamach bombowy w Stambule z 13 listopada. Żadna z tych dwóch organizacji nie przyznała się do zorganizowania ataku w Stambule, w którym zginęło sześć osób, a 81 zostało rannych.

 

Waszyngton jest zdecydowanie przeciwny tureckiej operacji wojskowej i obawia się, że dojdzie do inwazji sił lądowych, którą zapowiadał prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan.

 

Stanowiłoby to zagrożenie dla amerykańskich sił i ich kurdyjskich sojuszników, którzy pod egidą USA walczyli z tzw. Państwem Islamskim. 

W ubiegłym tygodniu turecki atak z powietrza trafił w cel znajdujący się kilkaset metrów od miejsca, w którym stacjonują amerykańscy żołnierze pisze Axios, cytując amerykańskie źródła.

 

Przeczytaj też: Obrazy wyświetlone na budynku tureckiej ambasady w Sztokholmie. Jest reakcja Ankary

 

Ankara zapowiada, że użyje przeciw kurdyjskim bojownikom wojsk lądowych, jednak Waszyngton stara się odwieść turecki rząd od tego zamiaru. W ubiegłym tygodniu szef Pentagonu Lloyd Austin przekazał swojemu tureckiemu odpowiednikowi Hulusiemu Akarowi, że USA są zdecydowanie przeciwne tureckiej operacji wojskowej w Syrii.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej