RAPORT

Propozycja podziału Ukrainy? Sikorski na cenzurowanym

Wielka Brytania wraca do wydobycia węgla

Nowa kopalnia ma rozpocząć wydobycie w ciągu dwóch lat (fot. Shutterstock)
Nowa kopalnia ma rozpocząć wydobycie w ciągu dwóch lat (fot. Shutterstock)

Rząd Wielkiej Brytanii zaakceptował dzisiaj plan budowy pierwszej nowej kopalni węgla ziemnego od dekad. Nowa kopalnia, The Woodhouse Colliery, położona będzie w północno zachodniej Anglii i będzie zaopatrywała głównie huty Wielkiej Brytanii i Europy Zachodniej. Przewiduje się jej uruchomienie na 2024 rok. Ostatnią brytyjską kopalnię węgla zamknięto w 2015 roku.

Zakład będzie wydobywał węgiel koksujący, przeznaczony raczej dla przemysłu hutniczego niż dla elektrowni. Oczekuje się, że zapewni 500 miejsc pracy. Kopalnia będzie zajmować obszar o areale 23 hektarów, jej budowa ma potrwać dwa lata, a koszt wdrożenia projektu w życie to wg cen z 2019 roku 165 milionów funtów. Według długoterminowych planów wydobycie ma trwać 50 lat.


Projekt powstał w 2014 roku i od początku był poddawany krytyce zarówno przez brytyjskie Ministerstwo Klimatu, jak i ekoaktywistów, w tym Gretę Thunberg oraz Greenpeace. 


Oczekuje się, że 80 procent produkcji nowego zakładu będzie sprzedawane na eksport do Europy Zachodniej. Wielka Brytana, kolebka rewolucji przemysłowej, w XX wieku zatrudniała 1,2 miliona ludzi w 3000 kopalni.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej