RAPORT

Propozycja podziału Ukrainy? Sikorski na cenzurowanym

Rosjanie porywają tysiące dzieci. Ukraińcy namierzyli miejsca, gdzie je przetrzymują

Rosjanie nie cofają się przed porywaniem ukraińskich dzieci (fot.  Rick Mave/SOPA Images/LightRocket via Getty Images)
Rosjanie nie cofają się przed porywaniem ukraińskich dzieci (fot. Rick Mave/SOPA Images/LightRocket via Getty Images)

Według szacunków Ukraińskiego Instytutu Badań Strategicznych i Bezpieczeństwa, liczba ukraińskich dzieci deportowanych do Rosji przekroczyła 50 tysięcy. Państwo-agresor opracowało specjalny mechanizm adopcji nielegalnie wywiezionych, najmłodszych Ukraińców. Ukraińskim obrońcom praw człowieka udało się zidentyfikować miejsca, w których są przetrzymywane.

„Ujawniane są szokujące fakty”. Na Ukrainie ekshumowano ostatnio około tysiąca ciał

Na wyzwolonych przed kilkoma tygodniami terenach we wschodniej części obwodu charkowskiego i na północy obwodu donieckiego ekshumowano dotychczas...

zobacz więcej

Prawnik Pawło Łysjanskij z Ukraińskiego Instytutu Badań Strategicznych i Bezpieczeństwa powiedział, że istnieje kilka kategorii dzieci narażonych na deportację przez państwo okupacyjne – sieroty, dzieci czasowo pozostawione bez opieki rodzicielskiej oraz te, które zostały odebrane rodzinie po śmierci jednego z rodziców w wyniku przymusowej mobilizacji, którą Rosja przeprowadziła na terenach okupowanych.


Według Łysjańskiego państwo-agresor opracowało mechanizm adopcji ukraińskich, nielegalnie wywiezionych, dzieci. Rosjanie zabierają dziecko, które ukończyło pierwszy rok życia z okupowanego terytorium, następnie wyznaczają rosyjskiego opiekuna i wydają paszport obywatela Federacji Rosyjskiej, bez względu na wiek dziecka, ze zmianą jego imienia i nazwiska. To komplikuje poszukiwania uprowadzonych dzieci. 


Sankcje dla złodziei dzieci


Ukraińskim obrońcom praw człowieka udało się zidentyfikować miejsca, w których przetrzymywane są deportowane ukraińskie dzieci. Są to trzy instytucje w Republice Baszkortostanu, trzy w Kursku oraz po jednej w obwodach orłowskim i lipeckim Federacji Rosyjskiej. Dzisiaj Komisja Europejska przyjęła dziewiąty pakiet sankcji wymierzony przeciwko Rosji. Sankcjami objęto kolejnych 200 osób i instytucji. Wśród nich znalazły się osoby biorące udział w nielegalnym wywożeniu ukraińskich dzieci w głąb Rosji.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej