RAPORT

Propozycja podziału Ukrainy? Sikorski na cenzurowanym

W tym kraju w 2022 roku pioruny zabiły już blisko tysiąc osób

Burze w Indiach bywają tyleż efektowne co mordercze (fot. Shutterstock)
Burze w Indiach bywają tyleż efektowne co mordercze (fot. Shutterstock)

Najnowsze

Popularne

Pioruny zabiły w Indiach w 2022 roku 907 osób; w kraju odnotowano drastyczny wzrost liczby przypadków ekstremalnej pogody, jak wyładowania atmosferyczne i fale gorąca – wynika z przedstawionego dzisiaj raportu indyjskiego Ministerstwa Nauk o Ziemi.

Indie: Policja zastrzeliła „ludożercę z Champaran”

Podczas wielkiej obławy z udziałem 200 ludzi, w tym tropicieli na słoniach, indyjska policja zastrzeliła tygrysa zwanego „ludożercą z Champaran” –...

zobacz więcej

Liczba zgonów powiązanych z pogodą wzrosła w 2022 roku do poziomu najwyższego od trzech lat. Eksperci ocenili, że do wzrostu liczby przypadków ekstremalnej pogody doprowadziły zmiany klimatu. W 2022 roku odnotowano 240 burz, 27 uderzeń fal gorąca. Wskutek ekstremalnej pogody w kraju zmarły w bieżącym roku 2 183 osoby, 78 proc. z nich zabiły pioruny i powodzie.


Powódź za 4 miliardy dolarów


W Indiach w marcu 2022 roku zarejestrowano temperatury najwyższe od ponad 100 lat. Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) ocenia, że w latach 1998-2017 ponad 166 tys. osób zmarło z powodu fal upałów na całym świecie. Powodzie nawiedzające w lutym i marcu 2022 roku Australię doprowadziły do zniszczeń wycenionych na 4 mld dol., czyniąc je najdroższymi w historii kraju kataklizmami. Coroczny raport Swiss Re Institute ocenił straty wynikające z klęsk żywiołowych występujących w 2022 roku w USA na 260 mld dol. 

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej