RAPORT

Propozycja podziału Ukrainy? Sikorski na cenzurowanym

Co ze stopami procentowymi? RPP podjęła decyzję

Rada Polityki Pieniężnej podjęła decyzję dot. stóp procentowych (fot. NBP)
Rada Polityki Pieniężnej podjęła decyzję dot. stóp procentowych (fot. NBP)

Najnowsze

Popularne

Rada Polityki Pieniężnej na środowym posiedzeniu nie zmieniła stóp procentowych – poinformował Narodowy Bank Polski. Tym samym główna stopa procentowa NBP, stopa referencyjna, wynosi nadal 6,75 proc.

Stopy procentowe. Rada Polityki Pieniężnej podjęła decyzję

Rada Polityki Pieniężnej na środowym posiedzeniu nie zmieniła stóp procentowych – poinformował Narodowy Bank Polski. Główna stopa procentowa NBP,...

zobacz więcej

Jak poinformował po posiedzeniu Rady bank centralny, obecnie główna stopa procentowa NBP, stopa referencyjna, wynosi 6,75 proc. (przed rozpoczęciem cyklu podwyżek wynosiła 0,1 proc.).


Stopa lombardowa wynosi 7,25 proc., stopa depozytowa – 6,25 proc. Stopa redyskontowa weksli wynosi 6,8 proc., a stopa dyskontowa weksli – 6,85 proc.


Rada Polityki Pieniężnej w cyklu podwyżek stóp procentowych, który rozpoczął się w październiku 2021 r., podnosiła oprocentowanie 11-krotnie. W rezultacie główna stopa procentowa NBP, referencyjna, wzrosła z 0,1 proc. do 6,75 proc. obecnie.


W tym roku podwyżek stóp nie było w sierpniu, kiedy RPP nie zbierała się z powodu przerwy urlopowej, oraz w październiku i listopadzie, kiedy Rada zdecydowała się nie zmieniać poziomu oprocentowania w NBP.


Bank centralny opublikował informację po posiedzeniu RPP na stronie NBP.pl.

Minister rolnictwa: Lepiej płacić więcej za żywność niż przeżywać to co Ukraińcy

W naszym żywotnym interesie jest dozbrajanie Ukrainy, aby Rosja przez kilkadziesiąt lat nie mogła zagrozić m.in. Polsce - podkreślił wicepremier...

zobacz więcej

Wojna na Ukrainie a decyzje RPP


Dalsze decyzje Rady będą zależne od napływających informacji dotyczących perspektyw inflacji i aktywności gospodarczej, w tym od wpływu agresji zbrojnej Rosji na Ukrainę na polską gospodarkę – podał NBP po posiedzeniu RPP. „Rada ocenia, że spodziewane osłabienie koniunktury w otoczeniu polskiej gospodarki wraz z zacieśnieniem polityki pieniężnej przez główne banki centralne będzie wpływać ograniczająco na globalną inflację i ceny surowców” – podano w komunikacie


Jak wskazano, osłabienie koniunktury światowej będzie także działać w kierunku obniżania dynamiki wzrostu gospodarczego w Polsce. „W takich warunkach dotychczasowe istotne zacieśnienie polityki pieniężnej NBP będzie sprzyjać obniżaniu się inflacji w Polsce w kierunku celu inflacyjnego NBP” – zauważa bank centralny.


Dodano, że jednocześnie ze względu na skalę i trwałość odziaływania obecnych szoków, które pozostają poza wpływem krajowej polityki pieniężnej, w krótkim okresie inflacja pozostanie wysoka, a powrót inflacji do celu inflacyjnego NBP będzie następował stopniowo. „Szybszemu obniżaniu inflacji sprzyjałoby umocnienie złotego, które w ocenie Rady byłoby spójne z fundamentami polskiej gospodarki” – wskazano.


Bank zapewnił, że NBP będzie podejmował wszelkie niezbędne działania dla zapewnienia stabilności makroekonomicznej i finansowej, w tym przede wszystkim dla ograniczenia ryzyka utrwalenia się podwyższonej inflacji. „NBP może stosować interwencje na rynku walutowym, w szczególności w celu ograniczenia niezgodnych z kierunkiem prowadzonej polityki pieniężnej wahań kursu złotego” – poinformował. 

Jak wojna wpłynęła na rynek pracy w Polsce. Jest badanie

Dwie trzecie Polaków uważa, że sytuacja na Ukrainie spowodowała zmiany na rynku zatrudnienia. Ponad połowa jest pozytywnie nastawiona do...

zobacz więcej

Sytuacja na rynku pracy


Poinformowano również, że mimo osłabienia wzrostu, nadal utrzymuje się dobra sytuacja na rynku pracy. Jak przypomniano, w Polsce wzrost PKB w trzecim kwartale 2022 r. – zgodnie ze wstępnym szacunkiem GUS – obniżył się do 3,6 proc. r/r wobec 5,8 proc. r/r w drugim kwartale br.


Wyjaśniono, że spowolnienie wzrostu PKB wynikało z silnego spadku dynamiki konsumpcji i inwestycji.


„Mimo osłabienia wzrostu, nadal utrzymuje się dobra sytuacja na rynku pracy, w tym na niskim poziomie kształtuje się stopa bezrobocia. Jednocześnie jednak dane BAEL za III kw. br. wskazują na spadek liczby pracujących” – podano w komunikacie po posiedzeniu RPP.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej