RAPORT

Propozycja podziału Ukrainy? Sikorski na cenzurowanym

Putin szykuje „Arkę Noego”. Gdzie planuje uciec rosyjski zbrodniarz?

Prezydent Rosji Władimir Putin (fot. PAP/EPA/MIKHAIL METZEL/KREMLIN POOL/SPUTNIK / POOL)
Prezydent Rosji Władimir Putin (fot. PAP/EPA/MIKHAIL METZEL/KREMLIN POOL/SPUTNIK / POOL)

Najwyższe kierownictwo Rosji opracowuje plan ewakuacji z kraju w przypadku klęski w wojnie z Ukrainą. Pisze o tym na łamach „The Moscow Times” Abbas Galliamow, były autor przemówień Putina, powołując się na źródło na Kremlu. Według niego prace nad projektem pod nieoficjalną nazwą „Arka Noego” trwają od wiosny.

Zderzenie wojskowej ciężarówki z busem w okupowanym Donbasie. 16 osób nie żyje

16 osób zginęło w wypadku drogowym w okupowanym Donbasie na Ukrainie. Rosyjska ciężarówka zderzyła się tam z minibusem; trzy osoby trafiły na...

zobacz więcej


Zdaniem „The Moscow Times” początkowo to Chiny wymieniano jako miejsce, gdzie mógłby zbiec Putin. Taka propozycja miała pochodzić od miliardera Jurija Kowalczuka, właściciela Banku Rossija, który Departament Skarbu USA nazwał „portfelem Putina”. 


Niemniej jednak, argumentuje Galliamow, Kreml „szybko rozczarował się” perspektywami emigracji do Chin. Świta rosyjskiego prezydenta miała obawiać się mentalności Chińczyków „pogardzających innymi, zwłaszcza przegranymi”.


Wenezuela lub Argentyna zamiast Chin?


„Teraz Argentyna i Wenezuela są uważane za obiecujące miejsce” – pisze Galliamow.


Projekt ewakuacji do Wenezueli nadzoruje – według autora tekstu – szef Rosnieftu Igor Sieczyn, mający dobre osobiste relacje z prezydentem Nicolasem Maduro.

Negocjacje Rosja-Ukraina? Żaryn: Propaganda Kremla nagłaśnia przekaz dla własnego interesu

Propaganda Kremla dla własnego interesu nagłaśnia przekaz o negocjacjach z Ukrainą korzystając z sygnałów z Zachodu – ocenił pełnomocnik rządu ds....

zobacz więcej

Odpowiedzialnym za szukanie dla Putina miejsca do ucieczki ma być Jurij Kurilin, prawa ręka szefa Rosnieftu, który do niedawna kierował personelem firmy.


Latem z Rosnieftu formalnie zrezygnował Kurilin, obywatel USA, absolwent Hayward University w Kalifornii, który wcześniej pracował w strukturach BP. Teraz, według Galliamowa, całkowicie poświęcił się projektowi ewakuacji.


Czy Maduro przyjmie rosyjskiego zbrodniarza? To nie jest pewne. Już wcześniej zależny od wielomiliardowych wpływów z Rosji prezydent Wenezueli zdystansował się od Putina po tym, jak nie powiodły się plany blitzkriegu na Ukrainie.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej