RAPORT

Propozycja podziału Ukrainy? Sikorski na cenzurowanym

Przesyłki z groźbami dla ukraińskich dyplomatów już w piętnastu krajach

W 15 krajach grożono ukraińskim dyplomatom (fot. Carlos Lujan/Europa Press via Getty Images)
W 15 krajach grożono ukraińskim dyplomatom (fot. Carlos Lujan/Europa Press via Getty Images)

Najnowsze

Popularne

Ogółem już 31 podejrzanych przesyłek wysłano do ukraińskich placówek dyplomatycznych w piętnastu krajach – powiadomił w środę minister spraw zagranicznych Ukrainy Dmytro Kułeba.

Kolejne groźby wobec ukraińskich placówek dyplomatycznych w Europie

Ambasady i konsulaty Ukrainy w Europie odebrały kolejne paczki z groźbami. W sumie takich przypadków jest 21 w 12 krajach – podało Ministerstwo...

zobacz więcej


W ciągu ostatnich dwóch dni takie przesyłki z groźbami wysłano do ambasad we Włoszech, Polsce, Portugalii, Rumunii i Danii oraz do konsulatu w Gdańsku – sprecyzował szef ukraińskiej dyplomacji. Groźne pakunki wysyłano także do placówek w Austrii, Watykanie, Hiszpanii, Kazachstanie, Holandii, USA, Francji, Chorwacji, Czechach i na Węgrzech.


„Już od tygodnia ukraińskie ambasady i konsulaty funkcjonują w trybie wzmocnionych środków bezpieczeństwa, ochrony policji, przyjazdów kynologów, saperów i specjalistów kryminalistyki” – napisał Kułeba, publikując zdjęcie jednej z placówek w Polsce. Zaznaczył, że jest w kontakcie z szefami dyplomacji poszczególnych krajów, gdzie doszło do przestępstw, a strona ukraińska współpracuje z miejscowymi organami ochrony prawa. Własne postępowanie prowadzi Ukraina. 


Minister zaznaczył, że na wszystkich kopertach jest ten sam adres nadawcy: salon samochodowy Tesla w niemieckim Sindelfingen, a listy są wysyłane z oddziałów pocztowych, gdzie nie ma kamer. Sprawcy nie zostawiają śladów DNA. „Kampania terroru wobec ukraińskich dyplomatów nie ma precedensu nie tylko wobec Ukrainy, ale i na całym świecie” – zaznaczył Kułeba, podkreślając, że „ukraińskiej dyplomacji nie uda się zastraszyć”.


Twoje INFO - kontakt z TVP INFO


Wcześniej informowano, że w przesyłkach wysyłanych do ukraińskich dyplomatów znajdowały się m.in. oczy zwierząt i ładunki wybuchowe.


W ubiegły piątek resort spraw zagranicznych Ukrainy poinformował, że do ambasad i konsulatów tego kraju w sześciu państwach nadeszły zakrwawione przesyłki, w których znajdowały się oczy zwierząt. Ponadto zdewastowano wejście do mieszkania ambasadora w Watykanie, a placówka w Kazachstanie otrzymała fałszywe zawiadomienie o podłożonej bombie. Do ambasady w Madrycie przesłano list, w którym znajdował się ładunek wybuchowy domowej roboty. Niewielkie obrażenia odniósł pracownik misji.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej