RAPORT

Propozycja podziału Ukrainy? Sikorski na cenzurowanym

Waluś warunkowo zwolniony z więzienia

Janusz Waluś od 28 lat przebywał w więzieniu w RPA (fot. Reuters Photographer / Reuters / Forum)
Janusz Waluś od 28 lat przebywał w więzieniu w RPA (fot. Reuters Photographer / Reuters / Forum)

Najnowsze

Popularne

Janusz Waluś – polski imigrant, który spędził 28 lat w południowoafrykańskim więzieniu za zabicie Chrisa Haniego, działacza ruchu zwalczającego apartheid – został w środę warunkowo zwolniony z więzienia.

Sąd Najwyższy orzekł ws. Walusia. Polak od 28 lat przebywa w więzieniu w RPA

Janusz Waluś nie wyjdzie na wolność. W poniedziałek Sąd Najwyższy w Pretorii nie zdecydował się na warunkowe zwolnienie Polaka, który od 28 lat...

zobacz więcej

Polak miał pierwotnie opuścić więzienie w ubiegłym tygodniu, jednak został raniony nożem przez współwięźnia i przebywał pod opieką lekarską.


„Przestępcy Walusiowi zostały przedstawione warunki zwolnienia warunkowego. Jeśli je złamie, powróci do zakładu karnego” – przekazały południowoafrykańskie władze.


69-letni obecnie Waluś, kierowca ciężarówki i działacz dążącego do utrzymania systemu segregacji rasowej Afrykanerskiego Ruchu Oporu, zastrzelił Haniego 10 kwietnia 1993 roku. Początkowo został skazany na karę śmierci, później zamienioną na dożywocie.


W 2016 roku sąd zgodził się na przedterminowe zwolnienie Walusia, ale decyzja ta została rok później uchylona przez sąd apelacyjny po odwołaniu złożonym przez resort sprawiedliwości. W listopadzie bieżącego roku sędzia Raymond Zondo, prezes Trybunału Konstytucyjnego RPA, poinformował, że nakazano warunkowe zwolnienie Walusia.


Decyzja o zwolnieniu warunkowym Walusia wywołała w RPA oburzenie. W protestach przeciwko wypuszczeniu go z więzienia uczestniczyło tydzień temu ponad 1000 osób. Niektórzy obywatele RPA twierdzą, że zwolnienie warunkowe Walusia „ponownie otworzyło głębokie rany nierówności rasowej” – przekazała Associated Press. 

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej