RAPORT

Pogarda

Ambasador USA: Będziemy bronić każdego metra kwadratowego NATO

Mark Brzezinski (fot. PAP/Roman Zawistowski)
Mark Brzezinski (fot. PAP/Roman Zawistowski)

Najnowsze

Popularne

Będziemy bronić każdego metra kwadratowego terytorium państw NATO, w tym Polski. Jesteście bezpieczni, obiecuję wam to – powiedział w środę ambasador USA w Polsce Mark Brzezinski.

Premier o Abramsach: Możliwe, że pierwsze sztuki już w przyszłym roku

Szef Ministerstwa Obrony Narodowej Mariusz Błaszczak jest w trakcie negocjacji ze stroną amerykańską i możliwe, że pierwsze sztuki Abramsów dotrą...

zobacz więcej

Ambasador pytany był podczas spotkania z dziennikarzami w Lublinie o to, czy wie coś na temat zestawów Patriot dla Polski. – Zestawy Patriot są częścią szerszego zaangażowania się na rzecz Polaków i rządu polskiego – odpowiedział ambasador. – Jesteśmy sojusznikami, jak powiedział prezydent Stanów Zjednoczonych Joe Biden. Będziemy bronić każdego metra kwadratowego NATO, w tym Polski – zaznaczył Brzezinski. 

 

– Polska jest bezpieczna i jest zabezpieczona. To jest to, co mamy do powiedzenia w sprawie Patriotów – podkreślił. 


Na pytanie, czy w naszym kraju będzie stacjonowało więcej amerykańskich żołnierzy, Brzezinski odparł: „bronimy każdego metra kwadratowego Polski, to jest to, co powinniście wiedzieć”. – Obiecuję wam to – podkreślił. 

 

Współpraca między Polską a Koreą Południową


Ambasador pytany był również, co sądzi o współpracy Polski z Koreą Południową w zakresie obronności. We wtorek prezydent Andrzej Duda i wicepremier, minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak wzięli udział w uroczystym odbiorze w Gdyni pierwszej partii południowokoreańskich czołgów K2 i armatohaubic K9 dla Polski. 

Dodatkowe czołgi Abrams dla Polski. Szef MON wskazał termin

Za nami kolejny krok na drodze do zwiększania pancernego potencjału Sił Zbrojnych RP – napisał na Twitterze wicepremier, szef MON Mariusz Błaszczak...

zobacz więcej

– Amerykańsko–polska relacja militarna i dotycząca bezpieczeństwa jest najsilniejsza w historii. Stoimy ramię w ramię pod względem personelu wojskowego, wyposażenia, dowodzenia, interoperacyjności – podkreślił, dodając, że to stanowi ochronę dla polskich obywateli. 

 

Brzezinski pytany był również, czy jest możliwość rozmów między USA a Rosją. – Jestem dumny, pracując dla rządu, który daje szansę dyplomacji – odpowiedział ambasador. 

 

Jak podkreślił, to, co dzieje się obecnie na Ukrainie, jest tragiczne. – Ale mimo to są wysiłki, by dać ofertę rozwiązania dyplomatycznego. To jest właściwa rzecz – podkreślił. Jak dodał, niestety nie widać zainteresowanych takimi rozwiązaniami po stronie rosyjskiej. – Będziemy dalej próbować – dodał. 

 

Brzezinski pytany był też m.in. o to, czy powinny być nałożone kolejne sankcje wobec Rosji. Ambasador podkreślił, że sankcje działają. – Proszę popatrzeć na rosyjską gospodarkę – dodał.


Ambasador zaznaczył, że jednymi z ofiar tego konfliktu są Rosjanie, młodzi ludzie, „odcięci” od reszty świata, od biznesu, od uczelni zagranicznych. – Czy to sukces? Jaki to sukces dla ludzi w Rosji, że nie mogą robić tego, co chcą? To smutny rezultat tego konfliktu – powiedział. 

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej