RAPORT

Propozycja podziału Ukrainy? Sikorski na cenzurowanym

Kryzys paliwowy na Węgrzech. Prezes PKN Orlen: To efekt zbytniej ingerencji w zasady wolnego rynku

Panika na stacjach benzynowych na Węgrzech (fot. Janos Kummer/Getty Images)
Panika na stacjach benzynowych na Węgrzech (fot. Janos Kummer/Getty Images)

Najnowsze

Popularne

Katastrofa paliwowa na Węgrzech to efekt zbytniej ingerencji w zasady wolnego rynku. Teraz brakuje tam paliw i jest drożej niż na polskich stacjach – wskazał w środę prezes PKN Orlen Daniel Obajtek w mediach społecznościowych. W nocy węgierski rząd zniósł krajowe limity cen na paliwo.

Węgrzy wykupują benzynę. Jeżdżą po nią na Słowację

Na węgierskich stacjach paliwowych pogłębia się deficyt paliw. Problem dotyczy nie tylko paliw z gwarantowaną niższą ceną dla mieszkańców kraju,...

zobacz więcej

„Ostrzegałem przed takim scenariuszem, kiedy politycy opozycji nawoływali, by ceny paliwa sztucznie obniżać” – napisał Obajtek na Twitterze, odnosząc się do katastrofy paliwowej na Węgrzech. Według prezesa PKN Orlen „to efekt zbytniej ingerencji w zasady wolnego rynku”.

 

Rząd Viktora Orbana we wtorek późnym wieczorem ogłosił zniesienie na wniosek koncernu naftowo-gazowego MOL limitu cen na paliwo, który obowiązywał na Węgrzech od listopada 2021 r. Decyzja została od razu ogłoszona w węgierskim dzienniku urzędowym i weszła w życie we wtorek o godz. 23:00.

 

Od kilku dni węgierskie media pisały o nasilającej się panice, a na portalach społecznościowych publikowano zdjęcia i relacje ze stacji benzynowych, gdzie kierowcy ustawiali się w długich kolejkach. Koncern MOL informował o „krytycznej sytuacji” oraz zagrożeniu bezpieczeństwa dostaw paliw.

 

Czytaj także: Tańsza benzyna tylko dla Węgrów

 

O tym, że Węgry są blisko kryzysu, a wszystkie wprowadzone w tym kraju przez rząd Orbana limity cen powinny zostać natychmiast wycofane, miał mówić podczas poniedziałkowego posiedzenia parlamentarnej komisji ds. gospodarczych Gyorgy Matolcsy, prezes Narodowego Banku Węgier (MNB).

 

Szef MNB przedstawił w poniedziałek przed komisją raport węgierskiego banku centralnego za rok 2021. Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej