RAPORT

Propozycja podziału Ukrainy? Sikorski na cenzurowanym

Jacek Kurski przedstawicielem Polski w Banku Światowym

Najnowsze

Popularne

Jacek Kurski, były prezes Telewizji Polskiej, został przedstawicielem Polski w Radzie Dyrektorów Wykonawczych Banku Światowego – poinformował w środę Narodowy Bank Polski. Potwierdza to także sam zainteresowany i wskazuje, że w grudniu objął stanowisko Alternate Executive Directora szwajcarsko-polskiej konstytuanty w Grupie Banku Światowego w Waszyngtonie.

Złote Szkoły NBP – wygraj nawet 15 000 zł dla swojej placówki

Narodowy Bank Polski zaprasza nauczycieli i uczniów szkół podstawowych klas 7-8 oraz ponadpodstawowych do udziału w programie „Złote Szkoły NBP”,...

zobacz więcej

Przypomnijmy – na początku września Rada Mediów Narodowych odwołała Jacka Kurskiego ze stanowiska prezesa TVP. W jego miejsce powołała Mateusza Matyszkowicza. „Potwierdzam, że w wyniku decyzji mojego środowiska politycznego, w porozumieniu ze mną przestałem być Prezesem TVP. Wiem, że przede mną kolejne wyzwania” – napisał wówczas Kurski na Twitterze

 

W środę Narodowy Bank Polski poinformował w komunikacie, że w grudniu Jacek Kurski objął stanowisko Alternate Executive Directora szwajcarsko-polskiej konstytuanty w Banku Światowym. W jej skład – obok Polski i Szwajcarii – wchodzą: Azerbejdżan, Kazachstan, Kirgistan, Serbia, Tadżykistan, Turkmenistan oraz Uzbekistan. 

 

Jego kandydaturę zgłosił prezes NBP Adam Glapiński jako Gubernator RP w Banku Światowym. 

 

Jacek Kurski jest ekonomistą, ukończył handel zagraniczny na Uniwersytecie Gdańskim. Doświadczenie w sektorze publicznym zdobywał na szczeblach: samorządowym, ustawodawczym, rządowym i międzynarodowym – wskazuje bank centralny. Jako poseł do Parlamentu Europejskiego pracował w Komisji Rozwoju Regionalnego oraz Komisji Rynku Wewnętrznego i Ochrony Konkurencji PE, a jako krajowy parlamentarzysta był zastępcą przewodniczącego Komisji Skarbu Państwa. 

 

W twitterowym wpisie Kurski przyznał, że podjęcie się pracy w Waszyngtonie oznacza „rezygnację z części aktywności publicznej czy ambicji politycznych”. „Zawsze myślałem, że nie ma życia poza polityką. Otóż jest. Wiem, że tu też dobrze przysłużę się Polsce” – zaznaczył. 

Informację o nowym stanowisku Jacka Kurskiego jako pierwszy podał portal i.pl. 

 

Zobacz także – NBP: Polskie inwestycje bezpośrednie za granicą wzrosły dwukrotnie 

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej