RAPORT

Pogarda

Czeska firma modernizuje czołgi dla Ukrainy

Najnowsze

Popularne

Czołgi T-72 z czasów radzieckich przechodzą modernizację w czeskim zakładzie w Sternberk, częściowo dzięki wysiłkom pracujących tam ukraińskich uchodźców – poinformował „Current Time”. Wojskowe pojazdy bojowe – wyprodukowane niegdyś w Polsce i w Czechosłowacji – mają trafić na Ukrainę.

Imponujące liczby. Czesi podali wartość eksportu uzbrojenia dla Ukrainy

Czeska minister obrony Jana Czernochova poinformowała w środę, że wartość eksportu uzbrojenia i sprzętu wojskowego z Czech na Ukrainę sięgnęła w...

zobacz więcej

Czeska spółka Excalibur Army zatrudniła około 150 osób w celu zmodernizowania starego sprzętu wojskowego z całego świata, który następnie po miesiącach prac jest wysyłany na Ukrainę – podał „Current Time”, rosyjskojęzyczny kanał telewizyjny, którego właścicielem jest amerykańska organizacja Radio Free Europe/Radio Liberty. 

 

Wśród pracowników czeskiej firmy są też Ukraińcy. Jurij Kszyszniewski z Winnicy powiedział, że „chciał znaleźć pracę, która byłaby w jakiś sposób związana z Ukrainą”.

 

– Czujesz, jakbyś pomagał, żeby wojna szybciej się zakończyła. Wciąż mamy dom na Ukrainie. Myślę, że tam pozostanie, dzięki naszym rodakom, którzy bronią kraju – powiedziała w rozmowie z „Current Time” Hanna Podwysocka, również pochodząca z Winnicy.

 

Czytaj także: Czesi apelują o odłączenie rosyjskich budynków od prądu i wody

 

Czołgi T-72 otrzymują m.in. pancerz reaktywny, nowe kamery termowizyjne. Dzięki modernizacji pojazdy bojowe mogą wykrywać cele na dużo większych odległościach. 

Sprowadzane są z całego świata. Prace nad modernizacją trwają nawet kilka miesięcy – donosi Jurij Baraniuk, korespondent „Current Time”. Jak przekazał, „niektóre były przechowywane na otwartej przestrzeni i rozbierane na części zamienne. W niektórych przypadkach nie da się ich zmodernizować i trzeba je zbudować od podstaw”.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej