RAPORT

Propozycja podziału Ukrainy? Sikorski na cenzurowanym

Play na celowniku UOKiK. Chodzi o karanie klientów utratą rabatu

Prezes UOKiK Tomasz Chróstny wszczął postępowanie przeciwko spółce P4, operatorowi sieci Play (fot. Shutterstock/Konektus Photo)
Prezes UOKiK Tomasz Chróstny wszczął postępowanie przeciwko spółce P4, operatorowi sieci Play (fot. Shutterstock/Konektus Photo)

Prezes UOKiK Tomasz Chróstny wszczął postępowanie przeciwko spółce P4, operatorowi sieci Play, pod zarzutem karania konsumentów utratą rabatu za e–fakturę w sytuacji, gdy spóźnili się z płatnością za abonament lub inne usługi dodatkowe – poinformował UOKiK w środę.

Miliony kary dla UPC za „rażąco wysokie opłaty” przy wypowiedzeniu umowy

Prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów nałożył ponad 12,5 mln zł kary na spółkę UPC Polska. Urząd wyjaśnił, że firma została ukarana za...

zobacz więcej

Jak wskazał Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów w środowym komunikacie, abonenci sieci Play, którzy zrezygnowali z papierowych faktur, mogą skorzystać z rabatu za e–fakturę i terminowe płatności w wysokości 5 zł miesięcznie. Urząd zauważył, że regulamin promocji przewiduje utratę tej zniżki, jeśli klient spóźni się z płatnością za abonament lub inne usługi dodatkowe; konsument uzyskuje rabat ponownie dopiero, gdy uiści zaległe płatności oraz terminowo opłaci aktualną e–fakturę, a niezależnie od tego spółka może naliczać konsumentom odsetki za opóźnienie. 

 

„Utrata rabatu za nieopłacenie faktury w terminie ma charakter kary umownej. Tymczasem, zgodnie z przepisami kodeksu cywilnego, przedsiębiorcy mogą zastrzegać tego rodzaju sankcje jedynie w przypadku zobowiązań niepieniężnych. Dlatego wszcząłem postępowanie przeciwko P4” – przekazał prezes UOKiK Tomasz Chróstny. 

 

W ocenie prezesa UOKiK taka praktyka może naruszać zbiorowe interesy konsumentów. Jak podano w komunikacie, operator zastrzegł sobie możliwość podwójnego karania konsumentów za nieterminowe płatności poprzez utratę rabatu oraz odsetki za opóźnienie, co może się wiązać z przekroczeniem wysokości dozwolonych prawem odsetek. Wskazano, że spółka może odnosić przy tym dodatkową korzyść poprzez nieponoszenie kosztów związanych z wystawianiem i wysyłką papierowych faktur, chociaż abonent stracił zniżkę z tego tytułu. 

 

Jeśli zarzut prezesa UOKiK się potwierdzi, firmie grozi kara do 10 proc. rocznego obrotu.  

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej