RAPORT

Pogarda

Planowali zamach stanu w Niemczech. Wśród zatrzymanych Rosjanka i książę

Najnowsze

Popularne

Prokuratura Federalna Niemiec poinformowała o zatrzymaniu 25 osób, podejrzanych o członkostwo i sympatyzowanie ze skrajnie prawicową grupą terrorystyczną, której celem było przeprowadzenie zamachu stanu. Przeprowadzono przeszukania w 11 krajach związkowych. Wśród aresztowanych są osoby „pełniące znaczące stanowiska” i obywatelka Rosji.

Niemcy. Nie żyje jedna z dziewczynek zaatakowanych przez nożownika

Jedna z dwóch nastolatek zaatakowanych przez mężczyznę w poniedziałek w drodze do szkoły w Illerkirchberg na południu Niemiec zmarła po...

zobacz więcej

– Plany obalenia rządu RFN przez członków grupy tzw. Obywateli Rzeszy, spośród których w środę rano aresztowano 25 osób, wskazują na głębię zagrożenia terrorystycznego. Osoby te kierowały się brutalnymi fantazjami o rewolucji i ideologiami spiskowymi – skomentowała w Berlinie szefowa MSW Nancy Faeser. 

  

Faeser podkreśliła, że chodzi tu o organizację terrorystyczną. – Obywateli Rzeszy łączy nienawiść do demokracji, naszego państwa i ludzi, którzy stają w obronie naszej społeczności – oświadczyła minister. Prokuratura federalna potwierdziła, że aresztowani planowali zamach stanu, ponadto prowadzali szkolenia strzeleckie. 


Próba zamachu stanu w Niemczech


Niemiecka prokuratura zidentyfikowała podejrzanych przywódców grupy ekstremistów, tzw. Obywateli Rzeszy, jako 71-latka, znanego jako Książę Heinrich XIII, członka szlacheckiego rodu i 69-letniego Ruedigera, byłego spadochroniarza. Grupa planowała powołać Heinricha XIII na nowego lidera Niemiec po przeprowadzeniu zamachu stanu. 


Wśród aresztowanych są osoby „zajmujące wpływowe stanowiska w społecznych lub finansowych obszarach życia publicznego” – przekazał „Bild”. Według informacji dziennika kilka z tych osób posiadało legalnie nabytą broń. 

  

Wśród podejrzanych znajduje się m.in. czynny żołnierz KSK (jednostka specjalna Bundeswehry). „Przeszukano jego mieszkanie i biuro w koszarach w Calw (Badenia-Wirtembergia). Według Służby Kontrwywiadu Wojskowego (MAD) żołnierz jest członkiem sztabu elitarnej jednostki” – napisał „Bild”. 

O godz. 6 rano siły specjalne weszły do domu w willowej dzielnicy Wannsee w Berlinie, zatrzymując Birgit M.-W. – byłą posłankę do Bundestagu partii Alternatywa dla Niemiec (AfD) i sędzię sądu okręgowego w Berlinie – relacjonuje dalej gazeta. 


22 osoby wśród aresztowanych to członkowie organizacji terrorystycznej, trzy pozostałe to zwolennicy organizacji. Ponadto jest jeszcze 27 innych podejrzanych – poinformowała rzeczniczka Prokuratury Federalnej z Karlsruhe. Prokuratura zapowiada, że jeszcze w środę rozpoczną się przesłuchania pierwszych zatrzymanych. 

  

Aresztowań dokonano na terenie Badenii-Wirtembergii, Bawarii, Berlina, Hesji, Dolnej Saksonii, Saksonii i Turyngii, po jednej osobie zatrzymano również w Austrii i we Włoszech. Ponadto przeszukania przeprowadzono również w Brandenburgii, Nadrenii Północnej-Westfalii, Nadrenii-Palatynacie i Kraju Saary. 

  

Obywatele Rzeszy to nieformalny ruch negujący prawne istnienie państwa niemieckiego w obecnym kształcie. Członkowie grupy uznają zwykle dalsze trwanie przedwojennej Rzeszy jako jedynego prawowitego państwa niemieckiego, często odmawiają płacenia podatków i pozostają w konflikcie z władzami. W 2020 r. działalność ruchu została zdelegalizowana przez niemieckie MSW. 

  

Według Urzędu Ochrony Konstytucji organizacja ma ok. 21 tys. zwolenników. Podczas nalotu w 2016 r. Georgensgmuend w Bawarii jeden z tzw. Obywateli Rzeszy postrzelił czterech policjantów, z których jeden zmarł. 

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej