RAPORT

Propozycja podziału Ukrainy? Sikorski na cenzurowanym

„Żelazne trumny” Ukraińców. Szejnfeld szybko usunął wpis na Twitterze

Szejnfeld skrytykował rząd za zakup koreańskiego sprzętu (fot. PAP/Mateusz Marek, Adam Warżawa)
Szejnfeld skrytykował rząd za zakup koreańskiego sprzętu (fot. PAP/Mateusz Marek, Adam Warżawa)

Najnowsze

Popularne

Senator Platformy Obywatelskiej Adam Szejnfeld skrytykował na Twitterze decyzje rządu dotyczące modernizacji Wojska Polskiego i zakupu koreańskich czołgów K2. Polityk napisał o „żelaznych trumnach” Ukraińców. Swój wpis jednak szybko usunął.

Dodatkowe czołgi Abrams dla Polski. Szef MON wskazał termin

Za nami kolejny krok na drodze do zwiększania pancernego potencjału Sił Zbrojnych RP – napisał na Twitterze wicepremier, szef MON Mariusz Błaszczak...

zobacz więcej

We wtorek w Bałtyckim Terminalu Kontenerowym w Gdyni miał miejsce uroczysty odbiór pierwszej partii południowokoreańskich czołgów K2 (10 sztuk) i armatohaubic K9 (24 sztuki). 

 

Umowy z południowokoreańskimi partnerami na czołgi K2 Black Panter i haubice typu K9A1 Thunder zawarto w lipcu tego roku. Umowa z firmą Hyundai Rotem przewiduje zakup łącznie 1000 czołgów K2 i spolonizowanej wersji K2PL wraz z wozami towarzyszącymi, czyli wozami zabezpieczenia technicznego, wsparcia inżynieryjnego oraz mostami towarzyszącymi, a także z pakietem szkoleniowo-logistycznym. 


Z kolei umowa ramowa zawarta w lipcu z Hanwha Defense przewiduje dostawę 672 haubic K9A1 i ich spolonizowanej wersji K9PL również z wozami towarzyszącymi i wsparciem logistycznym. 

 

Do obu lipcowych umów kierownictwo resortu obrony pod koniec sierpnia zawarło umowy wykonawcze, które opisują dostawy pierwszych partii uzbrojenia. Chodzi o 180 czołgów K2 w latach 2022-25 oraz 212 haubic samobieżnych K9A1 w latach 2022-26. 

 

Umowy na dostawę koreańskiego uzbrojenia do Polski skrytykował senator PO Adam Szejnfeld. „Zamówili 180 czołgów... Ktoś już policzył, ile czasu Ukraińcy potrzebowali, by wysłać taką liczbę żelaznych trumien na złom?” – napisał polityk. Wpis szybko usunął, jednak zachowały się screeny. 

 

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej