RAPORT

Pogarda

Rosja w czołówce państw o najszybszym wzroście liczby zakażeń HIV

W Rosji co 11. osoba zakażona wirusem HIV nie jest tego świadoma (fot. Shutterstock/K.N.V.)
W Rosji co 11. osoba zakażona wirusem HIV nie jest tego świadoma (fot. Shutterstock/K.N.V.)

Najnowsze

Popularne

Federacja Rosyjska znajduje się wśród pięciu państw o najszybciej rosnącej liczbie zakażeń HIV w 2021 roku – wynika z danych Wspólnego Programu Narodów Zjednoczonych Zwalczania HIV i AIDS (UNAIDS). W Rosji potwierdzono niespełna 4 proc. z półtora miliona nowych zakażeń na świecie.

Ekspert ostrzega: Zmiany klimatu będą napędzać śmiertelne choroby

Zmiany klimatyczne mogą ostatecznie doprowadzić do zagłady ludzkości, powodując rozwój śmiertelnych chorób zakaźnych – alarmuje Peter Sand,...

zobacz więcej

O danych dotyczących liczby zakażeń HIV w Rosji informuje za „Kommersantem” Radio Swoboda. Rosję pokonują jedynie RPA (14 proc. wszystkich nowych przypadków), Mozambik (6,5 proc.), Nigeria (4,9 proc.) i Indie (4,2 proc.). 

 

Media podają, że szacunki UNAIDS są bliskie szacunkom rosyjskiego ministerstwa zdrowia, które w 2021 r. poinformowało o ponad 50 tys. nowych zakażeniach. W Rosji co jedenasta osoba zakażona wirusem HIV nie jest tego świadoma – czytamy. 

 

Aleksiej Lakhov, członek delegacji organizacji pozarządowych do Rady Koordynacyjnej UNAIDS, wyjaśnia, że dane dotyczące Rosji są szacunkowe, ponieważ kraj ten nie przekazał oficjalnie informacji do ONZ od 2018 roku. 

 

Europejskie Centrum Zapobiegania i Kontroli Chorób zauważa jednak, że z roku na rok sytuacja się poprawia. W 2019 roku Rosja stała się państwem o najwyższym wskaźniku zapadalności na HIV na 100 tys. mieszkańców w Europie (z 55 przypadkami), podczas gdy w 2017 roku było ich 71. 

Według oficjalnych danych na rok 2021 w Rosji żyje nieco ponad 850 tys. osób zakażonych wirusem HIV. Chociaż liczba nowych przypadków na świecie zmniejszyła się prawie o połowę z 2,9 mln w 2000 r., liczba osób żyjących z HIV wzrosła z 26 mln do ponad 38 mln w ciągu ostatnich dwóch dekad. 

 

Według UNAIDS wynika to m.in. z postępów w leczeniu HIV za pomocą terapii antyretrowirusowej – pacjenci, u których zdiagnozowano HIV, żyją już znacznie dłużej. 

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej