RAPORT

Propozycja podziału Ukrainy? Sikorski na cenzurowanym

Młodzieżowe Słowo Roku 2022. Znamy zwycięzcę plebiscytu

Plebiscyt Młodzieżowe Słowo Roku 2022 został rozstrzygnięty (fot. Shutterstock/Ground Picture)
Plebiscyt Młodzieżowe Słowo Roku 2022 został rozstrzygnięty (fot. Shutterstock/Ground Picture)

Najnowsze

Popularne

„Essa” została Młodzieżowym Słowem Roku 2022. –Jest jak młodzież – różnorodna i niepoddająca się szablonowym definicjom, ale za to spontaniczna i ekstatycznie emocjonalna – mówi prof. Anna Wileczek, przewodnicząca jury plebiscytu.

Internauci wybrali Młodzieżowe Słowo Roku 2021

„Śpiulkolot” został zwycięzcą VI plebiscytu na Młodzieżowe Słowo Roku 2021. Głosowało na niego 6243 internautów. Na drugim miejscu z liczbą 4450...

zobacz więcej

–Słowo zostało wyróżnione spośród 20 finałowych słów, które przeszły do II etapu konkursu – wskazała prof. Anna Wileczek z Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach i Obserwatorium Języka i Kultury Młodzieży UJK, przewodnicząca jury plebiscytu Młodzieżowe Słowo Roku. 

 

Essa jest jak młodzież


Jak mówi prof. Wileczek, „trudno nie cieszyć się, gdy zwyciężyło słowo radosne, pełne entuzjazmu i luzu”. – Essa jest jak młodzież – różnorodna i niepoddająca się szablonowym definicjom, ale za to spontaniczna i ekstatycznie emocjonalna. Okrzyk essa towarzyszy zarówno zwycięzcom gier internetowych, jak i tym komentującym dobrą ocenę lub każde pozytywne doświadczenie. Essą można się też pozdrawiać, witać lub żegnać – wyjaśniła badaczka. 

 

– Zwróćmy uwagę, że wśród popularnych połączeń ze słowem „essa” znalazły się te, wskazujące na luz czy stan błogości, np. mieć essę lub być na essie” – zaznaczyła prof. Anna Wileczek. 

Młodzieżowe Słowo Roku. Zaskakująca decyzja kapituły

Pierwszy raz w historii plebiscytu Młodzieżowe Słowo Roku kapituła postanowiła, że nie wyłoni zwycięskiego słowa. Konkurs, który przez lata był...

zobacz więcej

– Mierzenie poziomu essy, czyli pozytywnego nastroju, stanu ciała i umysłu, a jednocześnie młodzieńczej odporności na całe zło świata stało się sygnałem gotowości do dobrej zabawy. A gdy ten poziom jest niski, zawsze można wrzucić na luz, a więc się zessować lub zaessować” – wskazała przewodnicząca jury. 

 

Zwycięski wyraz o interesującym syczącym brzmieniu ma także swoje warianty niewerbalne, występuje w formie gestu lub emotikonu. – Jest więc dobrym znakiem uczestnictwa w kulturze ludycznej, gdzie doświadczanie przyjemności jest celem samym w sobie – wskazała prof. Wileczek. 


„Odklejka”

 

Z kolei jury postanowiło przyznać swoją nagrodę i wyróżnić wyraz „odklejka”. Jak tłumaczy prof. Anna Wileczek, „słowo to oznacza stany, ewentualnie osoby, które są oderwane od rzeczywistości i ten aspekt dotyczy nie tylko zachowania, samopoczucia, ale też oceny wypowiadanych treści”.


Odklejkę ma każdy, kto nie jest wystarczająco przyklejony do rzeczywistości, wskutek czego za bardzo odpłynął w krainę marzeń i żyje w swoim świecie – powiedziała badaczka.

Młodzieżowe Słowo Roku. Kapituła: Możecie głosować na „Julkę”, ale nie wygra

Kapituła plebiscytu na Młodzieżowe Słowo Roku zdecydowała, że pomimo wielu zgłoszeń słowo „Julka” nie wygra tegorocznej edycji konkursu. W...

zobacz więcej

Przypomniała, że „odklejka już wcześniej występowała w języku potocznym, ale przez młodzież została odkryta na nowo dzięki obecnym w slangu jednostkom z przedrostkiem od– np.: odklejony, odklejus, odkleja. Przypomnijmy, że „od–” słyszalne jest także w takich ekspresywnych realizacjach, jak: odlot, odpał, odjazd, które jednoznacznie wskazują, że trzymanie się gruntu i reguł to nie domena młodzieżowego świata.

 

Warto również wskazać na ciekawe jednostki językowe zauważone przez jury. – Są to między innymi: popkornina na oznaczenie tego co fajne, młodzieżowe i cool, dyntka, używana, gdy wszystko się wali i nie idzie po naszej myśli”, czy „poddymić”, które może być zastosowane jako synonim rozkręcania atmosfery – wyjaśniła przewodnicząca jury. 


„Slay”, „łymyn”, „betoniarz”, „NPC” 

 

Blisko podium znalazły się także takie słowa, jak: „slay”, „łymyn”, „betoniarz” i „NPC”. 

 

– Wskazują na pewne stałe trendy w nieoficjalnym języku i komunikacji młodzieży – oceniła prof. Anna Wileczek. Zauważyła także, że z „jednej strony chodzi tu o podkreślanie tego co wzbudza podziw, jest wystrzałowe, zabójczo dobre, stylowe (świadczy o tym angielskie zapożyczenie „slay”, a także „slay qeen”), z drugiej – o podtrzymywanie młodzieżowego kontaktu, zabawę i żarty, do których impulsem jest wiral (popularny fragment filmowy lub mem) (np. betoniarz i fraza betoniarzu cztery cztery)”.

Młodzieżowe Słowo Roku 2019. Określenie dziewczyny z kolczykiem w nosie

Zakończył się coroczny plebiscyt Wydawnictwa Naukowego PWN na popularne słowa wśród młodzieży. Pierwsze miejsce zajął rzeczownik „alternatywka”. Na...

zobacz więcej

Według niej ciągle aktualny, choć stary jak slang, jest temat etykietowania, „o czym świadczy występowanie wyrazu łymyn, także w wersji women czy women moment, będącego w gruncie rzeczy wiralowym cytatem”. Jej zdaniem „obecność anglicyzmu »NPC« to z kolei znak płynnego i zręcznego przemieszczania się młodych pomiędzy wirtualnością a realnością, a ściślej – pomiędzy komunikacją online a offline”. 


– Zaprogramowana, „niegrywalna” postać z gier staje się tu metaforą przypadkowego, nieznanego, dziwnego lub nieaktywnego człowieka – wskazała prof. Anna Wileczek.


Tegoroczny plebiscyt na Młodzieżowe Słowo Roku trwał od 11 października. Do 8 listopada internauci zgłaszali swoje propozycje, które walczyły o przejście do finałowego głosowania.


W tym czasie do bazy napłynęło 8221 różnych słów i wyrażeń. Nad regulaminowym przebiegiem konkursu czuwał organizator – Wydawnictwo Naukowe PWN oraz jury w składzie: Anna Wileczek (Uniwersytet Jana Kochanowskiego w Kielcach), Marek Łaziński (Uniwersytet Warszawski), Ewa Kołodziejek (Uniwersytet Szczeciński), Bartek Chaciński („Polityka”).


W tym roku jury korzystało także z konsultacji z zespołem doradczym nastolatków z Obserwatorium Języka i Kultury Młodzieży Uniwersytetu Jana Kochanowskiego. 


„Śpiulkolot”, „naura” i „twoja stara”


Młodzieżowe Słowo Roku to plebiscyt organizowany przez Wydawnictwo Naukowe PWN we współpracy z Uniwersytetem Warszawskim. Jego celem jest wyłonienie najbardziej popularnych wśród młodych ludzi słów, określeń lub wyrażeń. Jak jednak wyjaśniają organizatorzy, Młodzieżowe Słowo Roku nie musi być nowe, slangowe ani najczęściej używane w danym roku.


W ubiegłym roku na podium znalazły się: „śpiulkolot”, „naura” i „twoja stara”. Listę i definicje wybranych słów ze wszystkich edycji plebiscytu można znaleźć w Galerii Młodzieżowych Słów Roku.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej