
Rada Polityki Pieniężnej zdecyduje w środę o wysokości stóp procentowych w Polsce. Wskaźnik wpływa między innymi na oprocentowanie kredytów udzielanych w złotówkach. Ekonomiści największych polskich banków są zgodni i nie spodziewają się zmian na grudniowym posiedzeniu RPP.
Najpierw epidemia koronawirusa i rozpowszechnienie pracy zdalnej, a potem wojna na Ukrainie oraz rosnąca inflacja. Te i inne czynniki sprawiły, że...
zobacz więcej
Na decyzje członków Rady Polityki Pieniężnej mogą mieć ostatnie dane GUS o inflacji w listopadzie, która –według szybkiego odczytu – spadła do 17,4 proc. z 17,9 proc. w październiku.
– Wprawdzie to na razie pierwszy taki odczyt, ale sygnałów dezinflacyjnych pojawia się coraz więcej. To daje argumenty RPP do niezmieniania stóp – ocenia ekonomista Banku Pekao Kamil Łuczkowski.
Jak wyjaśnia, na decyzję RPP o niezmienianiu stóp wpłynie przede wszystkim fakt, że prognozy NBP i te dostępne na rynku pokazują, że inflacja osiągnie szczyt na początku przyszłego roku, a potem w kolejnych miesiącach będzie spadać.
Poza tym w jego opinii większość RPP stanowią zwolennicy łagodnej polityki pieniężnej, czyli tzw. gołębie. I ta większość baczniejszą uwagę zwraca na stan gospodarki.
– Dla tej gołębiej większości ważniejsze jest, aby nie szkodzić gospodarce czy rynkowi pracy – dodał Łuczkowski.
Rada Polityki Pieniężnej rozpoczęła cykl podwyżek stóp procentowych w październiku 2021 r. Łącznie podwyżek stóp procentowych było 11 – ostatnia miała miejsce we wrześniu tego roku.
Podstawowa stopa procentowa Narodowego Banku Polskiego wynosi obecnie 6,75 proc.
Utrzymanie „zerowej” stawki VAT na żywność – poinformowało w sobotę Ministerstwo Finansów. Rozporządzenie przewiduje także m.in. obniżenie stawki...
zobacz więcej
Główny ekonomista Santander Banu Polska Piotr Bielski przyznaje, że nie zdziwi się, jeśli prezes NBP Adam Glapiński będzie mówił o zakończeniu cyklu podwyżek.
– Rada Polityki Pieniężnej nie zmieni stóp procentowych, tak jak nie zmieniła ich w dwóch miesiącach. Obecnie oceniam, że stopy już nie wzrosną – uważa ekspert.
Jego zdaniem inflacja zacznie się cofać, ale to cofanie będzie dość powolne i jeszcze „za wcześnie jest na odtrąbienie sukcesu w walce z inflacją”.
Główny ekonomista PKO Banku Polskiego Piotr Bujak wskazuje, że nawet spodziewany wzrost inflacji na początku przyszłego roku prawdopodobnie nie skłoni Rady Polityki Pieniężnej do podniesienia stóp procentowych w nadchodzących miesiącach.
Zobacz także: Paliwo po 5 zł już nigdy nie wróci? Wchodzi embargo, ekspert tłumaczy