RAPORT

Propozycja podziału Ukrainy? Sikorski na cenzurowanym

Co dalej ze stopami procentowymi? Rada Polityki Pieniężnej decyduje

Jaką decyzję podejmie Rada Polityki Pieniężnej na posiedzeniu 7 grudnia? (fot. Shutterstock/Proxima Studio)
Jaką decyzję podejmie Rada Polityki Pieniężnej na posiedzeniu 7 grudnia? (fot. Shutterstock/Proxima Studio)

Najnowsze

Popularne

Rada Polityki Pieniężnej zdecyduje w środę o wysokości stóp procentowych w Polsce. Wskaźnik wpływa między innymi na oprocentowanie kredytów udzielanych w złotówkach. Ekonomiści największych polskich banków są zgodni i nie spodziewają się zmian na grudniowym posiedzeniu RPP.

Polacy kupili w Hiszpanii rekordową liczbę mieszkań

Najpierw epidemia koronawirusa i rozpowszechnienie pracy zdalnej, a potem wojna na Ukrainie oraz rosnąca inflacja. Te i inne czynniki sprawiły, że...

zobacz więcej

Na decyzje członków Rady Polityki Pieniężnej mogą mieć ostatnie dane GUS o inflacji w listopadzie, która –według szybkiego odczytu – spadła do 17,4 proc. z 17,9 proc. w październiku. 

 

Gołębie w RPP 

 

– Wprawdzie to na razie pierwszy taki odczyt, ale sygnałów dezinflacyjnych pojawia się coraz więcej. To daje argumenty RPP do niezmieniania stóp – ocenia ekonomista Banku Pekao Kamil Łuczkowski.


Jak wyjaśnia, na decyzję RPP o niezmienianiu stóp wpłynie przede wszystkim fakt, że prognozy NBP i te dostępne na rynku pokazują, że inflacja osiągnie szczyt na początku przyszłego roku, a potem w kolejnych miesiącach będzie spadać. 

 

Poza tym w jego opinii większość RPP stanowią zwolennicy łagodnej polityki pieniężnej, czyli tzw. gołębie. I ta większość baczniejszą uwagę zwraca na stan gospodarki.


– Dla tej gołębiej większości ważniejsze jest, aby nie szkodzić gospodarce czy rynkowi pracy – dodał Łuczkowski. 

 

Tak rosły stopy procentowe [WYKRES] 

 

Rada Polityki Pieniężnej rozpoczęła cykl podwyżek stóp procentowych w październiku 2021 r. Łącznie podwyżek stóp procentowych było 11 – ostatnia miała miejsce we wrześniu tego roku. Podstawowa stopa procentowa Narodowego Banku Polskiego wynosi obecnie 6,75 proc.  

„Zerowa” stawka VAT na żywność zostanie z nami na dłużej. Rozporządzenie podpisane

Utrzymanie „zerowej” stawki VAT na żywność – poinformowało w sobotę Ministerstwo Finansów. Rozporządzenie przewiduje także m.in. obniżenie stawki...

zobacz więcej

Główny ekonomista Santander Banu Polska Piotr Bielski przyznaje, że nie zdziwi się, jeśli prezes NBP Adam Glapiński będzie mówił o zakończeniu cyklu podwyżek.

 

Co dalej z inflacją? „Za wcześnie na odtrąbienie sukcesu” 

 

– Rada Polityki Pieniężnej nie zmieni stóp procentowych, tak jak nie zmieniła ich w dwóch miesiącach. Obecnie oceniam, że stopy już nie wzrosną – uważa ekspert.


Jego zdaniem inflacja zacznie się cofać, ale to cofanie będzie dość powolne i jeszcze „za wcześnie jest na odtrąbienie sukcesu w walce z inflacją”. 

 

Główny ekonomista PKO Banku Polskiego Piotr Bujak wskazuje, że nawet spodziewany wzrost inflacji na początku przyszłego roku prawdopodobnie nie skłoni Rady Polityki Pieniężnej do podniesienia stóp procentowych w nadchodzących miesiącach. 

 

Zobacz także: Paliwo po 5 zł już nigdy nie wróci? Wchodzi embargo, ekspert tłumaczy

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej