RAPORT

Pogarda

Środa pod znakiem opadów, także marznących [WIDEO]

Alerty dotyczą między innymi oblodzeń (fot. Pexels)
Alerty dotyczą między innymi oblodzeń (fot. Pexels)

Najnowsze

Popularne

Z zachodu do Polski napływa chłodne i wilgotne powietrze polarno-morskie, za sprawą którego w środę możemy spodziewać się opadów deszczu, deszczu ze śniegiem, a w niektórych rejonach kraju śniegu – powiedziała Małgorzata Tomczuk, synoptyk IMGW-PIB.

Uwaga na marznące opady. Są alerty IMGW [PROGNOZA]

We wtorek zachmurzenie duże z opadami deszczu ze śniegiem, a w południowej połowie kraju przeważnie deszczu, także marznącego. Instytut...

zobacz więcej

Według prognoz Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej, w środę Polska znajdować się będzie w zasięgu niżów z głównym ośrodkiem nad północną Skandynawią. Do Polski napływać będzie chłodne powietrze polarno-morskie, a z zachodu na wschód przemieszczać się będzie chłodny front atmosferyczny.


Środa w Polsce będzie dniem z zachmurzeniem dużym i opadami wszystkiego. Na południu będzie to deszcz. Im dalej na północ, tym więcej śniegu. Na północy kraju będą to opady deszczu ze śniegiem i śniegu. W rejonach podgórskich możliwe są opady śniegu. Najchłodniej, około minus 1 stopnia Celsjusza, będzie na Suwalszczyźnie. W głębi kraju temperatura bardzo wyrównana – od zera do 3 stopni. Na Dolnym Śląsku i Pomorzu Zachodnim około 4 stopni – wskazała Tomczuk.


IMGW: możliwe zawieje i zamiecie śnieżne


– Wiatr będzie umiarkowany, okresami dość silny, porywisty. Na podgórzu Sudetów wiatr może osiągać prędkość do 55 km/godz. W rejonach podgórskich i w górach możliwe są zawieje i zamiecie śnieżne – dodała synoptyk.


IMGW wydał ostrzeżenia przed marznącymi opadami, które mogą powodować gołoledź na wschodzie kraju. Wydano też ostrzeżenia przed oblodzeniem i intensywnymi opadami śniegu dla południowych krańców Polski. Alerty obowiązują do godziny 9 rano w całym województwie podlaskim i na wschodnim krańcu warmińsko-mazurskiego.Dla północnych powiatów podkarpackiego, małopolskiego i śląskiego wydano ostrzeżenia przed oblodzeniem, także obowiązujące do 9 rano. „Prognozuje się zamarzanie mokrej nawierzchni dróg i chodników po opadach deszczu, deszczu ze śniegiem i mokrego śniegu, powodujące ich oblodzenie” – brzmi treść alertu.


Twoje INFO - kontakt z TVP INFO


Ostrzeżenie pierwszego stopnia przed intensywnymi opadami śniegu obowiązywać będą do rana w karkonoskich powiatach województwa dolnośląskiego. „W górach powyżej 600 m n.p.m. występują i nadal prognozowane są opady śniegu powodujące miejscami przyrost pokrywy śnieżnej o 10 cm do 15 cm” – ostrzegli synoptycy.


Alert pierwszego stopnia oznacza, że mogą wystąpić niebezpieczne zjawiska meteorologiczne, które mogą powodować straty materialne oraz zagrożenie dla zdrowia i życia.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej