RAPORT

Pogarda

Atak paciorkowca. Zmarło już dziewięcioro dzieci

Najwięcej ofiar jest w Anglii (fot. PAP/EPA/ANDY RAIN)
Najwięcej ofiar jest w Anglii (fot. PAP/EPA/ANDY RAIN)

Najnowsze

Popularne

Już dziewięcioro dzieci zmarło w Wielkiej Brytanii w ostatnich dniach z powodu infekcji rzadką inwazyjną formą paciorkowca grupy A, która w tym roku rozprzestrzenia się silniej niż zwykle. Ostatnią ofiara jest pięcioletnia dziewczynka z Irlandii Północnej. Wcześniej siedmioro dzieci zmarło z tego powodu w Anglii, a jedno – w Walii.

Proste badanie może pomóc wcześnie ujawnić chorobę Alzheimera

Prosty test może wykryć w moczu zmiany charakterystyczne dla wczesnej fazy choroby Alzheimera – informuje pismo „Frontiers in Aging Neuroscience”....

zobacz więcej

Brytyjska Agencja Bezpieczeństwa Zdrowotnego (UKHSA) wyjaśnia, że paciorkowiec grupy A (GAS) jest rodzajem bakterii występującej w gardle i na skórze i u większości ludzi nie powoduje żadnych objawów. Może jednak powodować szereg różnych chorób nosa, gardła i płuc.


Może być rozprzestrzeniana poprzez kaszel, kichanie i kontakt fizyczny ze skórą. Osoby będące nosicielami bakterii mogą nie mieć żadnych objawów, ale tak samo mogą ją przenosić, jak osoby, które zachorowały.


Objawy paciorkowca grupy A obejmują ból przy przełykaniu, gorączkę, spuchnięte migdałki z białymi plamami, spuchnięte gruczoły szyjne, wysoką temperaturę lub wysypkę skórną. Bakteria może również następujące dolegliwości: zapalenie migdałków, zapalenie gardła, szkarlatynę, infekcje skórne czy zapalenie płuc.


Większość przypadków infekcji gardła przechodzi samoistnie, infekcje skórne mogą wymagać zastosowania antybiotyków. Ale GAS może w niektórych przypadkach powodować bardzo poważne infekcje, znane jako inwazyjny GAS (iGAS). Dzieje się tak, gdy bakteria omija naturalne mechanizmy obronne organizmu i dostaje się do części ciała, w których zwykle nie występuje, na przykład poprzez krew, mięśnie głębokie lub płuca.

Najcięższe formy inwazyjnej choroby GAS to paciorkowcowy zespół wstrząsu toksycznego. Objawy to: wysoka gorączka, niskie ciśnienie krwi, szkarlatyna, uszkodzenie nerek lub wątroby, wymioty, biegunka, martwicze zapalenie powięzi, które powoduje zniszczenie tkanek i wymagaoperacji. Obie te formy są rzadkie, ale zespół wstrząsu toksycznego charakteryzuje się wysoką śmiertelnością.


Twoje INFO - kontakt z TVP INFO


Inwazyjna forma paciorkowca grupy A występuje rzadko, ale w tym roku nastąpił wyraźny wzrost przypadków, szczególnie u dzieci poniżej 10 lat. Jak informuje UKHSA, w tym roku odnotowywane są 2,3 zachorowania na 100 tys. dzieci w wieku od 1 do 4 lat w porównaniu ze średnią 0,5 w latach przed pandemią COVID-19 (2017-19) i 1,1 zachorowania na 100 tys. dzieci w wieku od 5 do 9 lat w porównaniu ze średnią 0,3 w latach 2017-19.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej