RAPORT

Atak na Jana Pawła II

Spokojne wystąpienie Mularczyka w Berlinie. Niemiecki publicysta zaskoczony

Wiceszef MSZ Arkadiusz Mularczyk i ambasador RP w Niemczech Dariusz Pawłoś (fot. PAP/Marcin Bielecki)
Wiceszef MSZ Arkadiusz Mularczyk i ambasador RP w Niemczech Dariusz Pawłoś (fot. PAP/Marcin Bielecki)

Najnowsze

Popularne

Warszawa domaga się od Berlina 1,3 bln euro za zbrodnie popełnione przez Niemców w Polsce podczas II wojny światowej. Arkadiusz Mularczyk podczas swej pierwszej wizyty w Berlinie punktował kolejne zarzuty wobec rządu federalnego – analizuje pierwszy dzień pobytu wiceszefa polskiego MSZ w stolicy Niemiec publicysta dziennika „Welt” Philipp Fritz.

Odszkodowania za wojnę. Co zrobi Polska, jeśli Niemcy nie odpowiedzą na notę?

– Nie ma żadnych przesłanek, żeby twierdzić, że sprawa reparacji za straty wyrządzone Polsce podczas II wojny światowej przez Niemcy jest...

zobacz więcej

Jak podkreślił Fritz, naj konferencji „Arkadiusz Mularczyk w spokojnym tonie mówił o Niemczech jako »przyjacielu«”. To mogło być zaskakujące, ponieważ „Mularczyk uważany jest za »Niemcożercę« i tego, który ma wywalczyć od rządu federalnego niewyobrażalne 1,3 bln euro” – napisał publicysta.


„Dotychczasowe milczenie Berlina mogło wynikać z pewnej kalkulacji” – przyznaje „Welt”. Przypomina, że podstawę polskich roszczeń stanowią „zrównane z ziemią miasta, skradzione środki bankowe, zrabowane dzieła sztuki”.


Przede wszystkim jednak podczas okupacji niemieckiej zginęło ponad 5 mln polskich obywateli, a wśród nich – największa wówczas społeczność żydowska w Europie. Podczas niemieckiej okupacji „zamordowano 3 mln polskich Żydów” – podkreślono.


Polski raport, zaprezentowany we wrześniu w Warszawie, ma w ciągu najbliższych kilku tygodni – po przygotowaniu wersji niemieckiej – zostać przekazany ministrom i decydentom w RFN. Zostało to już poprzedzone wręczeniem noty dyplomatycznej rządowi federalnemu 3 października, w dniu zjednoczenia Niemiec, co „niemieckie kręgi dyplomatyczne mogły odczuć jako afront” – zauważa „Welt”.

Mularczyk, który niedawno awansował na stanowisko wiceministra spraw zagranicznych, przebywa we wtorek i środę w Berlinie. „Okazją jest zawieszenie wiechy na nowej polskiej ambasadzie, lecz jednocześnie wizyta ta podkreśla wagę roszczeń odszkodowawczych dla polskiego rządu” – zauważa Fritz.

Szokujące dane. Niemiecka gazeta o rekordowym imporcie LNG z Rosji

Unia Europejska i Wielka Brytania importują rekordową ilość skroplonego gazu ziemnego z Rosji. W tym roku kupiły o 21 proc. więcej rosyjskiego LNG...

zobacz więcej

Podczas wizyty w Berlinie Mularczyk ma w planach spotkanie z minister budownictwa Klarą Geywitz, a także z przedstawicielami niemieckiego MSZ, między innymi minister stanu ds. europejskich Anną Luehrmann.


Żądanie odszkodowań


„Żądania odszkodowań stanowiły też temat konferencji prasowej, na której Mularczyk zasiadł obok Dariusza Pawłosia – nowo mianowanego ambasadora RP w Berlinie. Pawłoś to doświadczony dyplomata,, z dobrą siatką kontaktów w Niemczech, uchodzi za osobę rozsądną. Powinien posunąć sprawę do przodu” – ocenia Fritz.


Mularczyk podczas konferencji zapewnił, że zajęcie się reparacjami „leży również w interesie Niemiec”.


Jak przypomina „Welt”, polski wiceminister wysłał niedawno notę w tej sprawie do ponad 50 krajów i różnych organizacji międzynarodowych. „Chciał w ten sposób poinformować, że jest problem, który nie został rozwiązany” – dodaje Fritz.


Zauważa, że rząd Olafa Scholza powtarza stwierdzenia gabinetu swojej poprzedniczki Angeli Merkel: „Niemcy ponoszą moralną odpowiedzialność wobec Polski, ale kwestia reparacji jest uregulowana prawnie”.

Macron znów o bezpieczeństwie Rosji. „Kontrowersji nie ma”

Prezydent Francji Emmanuel Macron zareagował we wtorek na krytykę swoich słów o konieczności udzielenia gwarancji bezpieczeństwa Rosji. Odrzucił,...

zobacz więcej

„Większość ekspertów nie widzi szans na wywalczenie przez Polskę sprawiedliwości przed trybunałem międzynarodowym. Tymczasem polski rząd twierdzi, że zbrodnie wojenne nie ulegają przedawnieniu” – podkreśla Fritz i dodaje, że z powodu braku działań Niemiec Polska „internacjonalizuje” temat reparacji.


Jak dodaje autor, wizyta Mularczyka w Berlinie zbiega się ze skandalem z udziałem berlińskiego domu aukcyjnego. W zeszłym tygodniu wystawiono na sprzedaż akwarelę Wassilija Kandinsky'ego, która została skradziona z Muzeum Narodowego w Warszawie w 1984 roku.Mimo że w tym przypadku nie chodzi o sztukę zrabowaną podczas II wojny światowej, to „dla wielu Polaków sprawa stanowi wyraz bezdusznego stosunku Niemców do polskich spraw, szczególnie że ambasada RP także protestowała przed aukcją w Berlinie” – napisał Fritz. Sprzedaż obrazu, jak potwierdził dom aukcyjny Grisebach, została zawieszona, a sprawa ma zostać poddana weryfikacji prawnej. Minister kultury Piotr Gliński oskarżył berliński dom aukcyjny o sprzedaż „kradzionego dobra”.„Stosunki polsko-niemieckie najwyraźniej pozostają napięte. Okazji nie ubywa” – podsumował publicysta „Welt”.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej