
Zarządzajmy imigracją, tak jak powinna być zarządzana imigracja, a uchodźcami zajmujmy się tak, jak powinniśmy zajmować się uchodźcami. To są dwie różne rzeczy. Lewica traktowała je, jakby to była ta sama sprawa. To nastawienie się skończyło – mówiła we wtorek premier Włoch Giorgia Meloni podczas briefingu prasowego po zakończonym szczycie UE - Bałkany w stolicy Albanii.
Szczera i pozytywna wymiana zdań – tak oceniła premier Włoch Giorgia Meloni spotkanie z szefami unijnych instytucji. Nowa szefowa włoskiego rządu...
zobacz więcej
Premier Włoch odniosła się też m.in. do kwestii środków unijnych dla jej kraju.
– Rząd od początku swojej kadencji w sposób nieprzerwany pracuje w sprawie Krajowego Planu Odbudowy i Zwiększania Odporności – powiedziała Meloni włoskojęzycznym mediom, wskazując, że „są to ważne zasoby”. – Pierwszego dnia powołaliśmy organ zarządzający ds. KPO wraz z wszystkimi graczami instytucjonalnymi i nie tylko, bo również z partnerami społecznymi; pracujemy w wielkim skupieniu, ponieważ na pewno jest to bardzo ważne narzędzie w tej trudnej sytuacji, w której się znajdujemy – mówiła.
Przy okazji szczytu UE-Bałkany Zachodnie w stolicy Albanii Giorgia Meloni spotkała się z kanclerzem Niemiec Olafem Scholzem. Jednym z głównych tematów, które poruszyli była energia w kontekście najbliższego posiedzenia Rady Europejskiej 15 grudnia. Jak wskazała, Włochy mogą odgrywać ważną rolę w dostarczaniu energii. – Pozycja Włoch, ich zdolność do gwarantowania bezpieczeństwa energetycznego, do dywersyfikacji dostaw, do posiadania trwałych relacji z całym środowiskiem śródziemnomorskim może sprawiać, że nasz naród może odgrywać centralną i strategiczną rolę – wskazała włoska premier.
Ponieważ Bracia Włosi (Fratelli d’Italia) są częścią obozu suwerenistów, to zasadne jest pytanie, czy partia ta przybliży kraj bardziej do Warszawy...
zobacz więcej
W kontekście wysokich cen energii dodała, że trwają poszukiwania „rozwiązań, które mogą zasygnalizować, że Europa, gdy przyjdą poważne problemy, jest w stanie odpowiedzieć w konkretny sposób”. – Aktualnie nie wydaje mi się, żeby Komisja Europejska dawała wystarczające odpowiedzi na problem wysokich kosztów energii – oceniła.
Podczas briefingu prasowego w Tiranie premier Włoch została zapytana o problem migracyjny. – Po raz pierwszy Komisja Europejska postawiła kwestię szlaku środkowo-śródziemnomorskiego jako priorytet. To się nigdy nie wydarzyło. To była kwestia, o którą Włochy walczyły ze zmienną siłą, ale nigdy nie była uważana za priorytetową. Dzisiaj jest to temat uznawany za priorytetowy. Obrona granic zewnętrznych UE jest uznawana za priorytetową – mówiła Meloni.
– Uważam, że dzieje się to także dzięki temu, że Włochy wysunęły ten problem i zaznaczyły, że UE ryzykuje, że nigdy nikt nie rozwiąże tego problemu – dodała.
Czytaj także: Meloni rozmawia z Włochami o mafii, inflacji, bezrobociu i UE
Jak przekonywała szefowa włoskiego rządu, „trzeba przejść z tematu relokacji, która nie rozwiązuje problemu, do obrony granic zewnętrznych UE”.
Przewodnicząca partii Bracia Włosi podziękowała prezydentowi Polski za to, że we wtorek podczas wywiadu w programie „TG2 Post” włoskiej telewizji...
zobacz więcej
Według Meloni państwa UE powinny zatrzymać nielegalną migrację, powinny „zająć się tymi, którzy naprawdę tego potrzebują, czyli uchodźcami, którzy nie są w większej części tych, którzy do nas docierają”. – Zarządzajmy imigracją, tak jak powinna być zarządzana imigracja, a uchodźcami zajmujmy się tak, jak powinniśmy zajmować się uchodźcami. To są dwie różne rzeczy. Lewica traktowała je, jakby to była ta sama sprawa. To nastawienie się skończyło – powiedziała.
Premier Włoch została też zapytana o ewentualne przyjęcie kolejnych państw do UE. Jak powiedziała, popiera otwartość na inne kraje, ale wymaga to odpowiednich procedur unijnych i czasu. – Dzisiaj temat Bałkanów Zachodnich to także temat bezpieczeństwa europejskiego – podkreśliła.
Jak wskazała, „istnieje seria otwartych akt ws. przyłączenia krajów do UE”. A dzisiaj – przede wszystkim w obliczu rosyjskiej wojny przeciwko Ukrainie – to czynnik strategiczny również dla naszego bezpieczeństwa – zaznaczyła Meloni.
Giorgia Meloni została zapytana o kwestię reformy wymiaru sprawiedliwości. – Uważam, że reforma wymiaru sprawiedliwości we Włoszech jest rzeczą priorytetową – powiedziała.
Przyszłość Europy będzie konserwatywna – zapewniła w sobotę premier Włoch Giorgia Meloni podczas wideo przemówienia w ramach spotkania ECR Party...
zobacz więcej
Jak dodała, „podejście zarysowane przez ministra sprawiedliwości Carla Nordio, to oczywiście podejście, które rząd podziela”. – Zawsze byłam przekonana i nadal jestem przekonana, że reforma wymiaru sprawiedliwości musi mieć dwa wielkie cele – zapewnienie maksimum gwarancji w fazie śledztwa i oskarżenia, po czym zapewnienie pewności kary, gdy wyrok staje się prawomocny – mówiła włoska premier. – Wierzę, że to, co planuje Nordio, jest mechanizmem tego typu – dodała.
– Na pewno trzeba pokonać pewne niedorzeczności, takie jak użycie podsłuchu w niektórych przypadkach oraz takie, jak niektóre podsłuchy docierają do mediów – to na pewno jeden z tematów, który wymaga uwagi, jak tysiące innych – wskazała Meloni.
Szef Ministerstwa Sprawiedliwości Włoch wygłosił we wtorek przemówienie przed komisją ds. sprawiedliwości w Senacie, by wyjaśnić swój program i priorytety. Jak podał włoski dziennik „Il Post”, Carlo Nordio mówił m.in. o wykorzystaniu podsłuchów w śledztwach i w procesach, co chce zreformować. – Zaproponujemy ich głęboką rewizję i będziemy nadzorować w sposób rygorystyczny – i podkreślę – bardzo rygorystyczny każde rozpowszechnianie, które będzie arbitralne lub niewłaściwe – powiedział szef włoskiego MS.
Jak wskazał, użycie różnego rodzaju podsłuchów we Włoszech jest „znacznie większe od średniej europejskiej” i od wykorzystywania ich przez kraje anglosaskie.
Według włoskiego ministra, podsłuchy mogą naruszać godność osób, które nie są nawet podejrzane w pewnych dochodzeniach. Odniósł się też to faktu, że we Włoszech pewne informacje o śledztwach oraz nagrania podsłuchowe są ujawniane w prasie, nawet gdy są objęte tajemnicą.