RAPORT

Propozycja podziału Ukrainy? Sikorski na cenzurowanym

Maciej Oksztulski, jedyny polski niemówiący autysta z doktoratem, wyróżniony

Maciej Oksztulski został „Człowiekiem bez barier 2022" (fot.  Uniwersytet w Białymstoku)
Maciej Oksztulski został „Człowiekiem bez barier 2022" (fot. Uniwersytet w Białymstoku)

Tytuł „Człowieka bez barier” otrzymał Maciej Oksztulski – jedyny polski niemówiący autysta z doktoratem. „Człowiekiem bez barier 20-lecia" został Piotr Pawłowski – dziennikarz i działacz społeczny, twórca platformy informacyjnej dla osób z niepełnosprawnościami „Integracja”.

COP26. Izraelska minister na wózku inwalidzkim nie mogła wziąć udziału w obradach

Poruszająca się na wózku Karine Elharrar, izraelska minister infrastruktury państwowej, energii i zasobów wodnych, nie mogła wziąć udziału w...

zobacz więcej

Gala finałowa 20. konkursu „Człowiek bez barier” odbyła się we wtorek na Zamku Królewskim w Warszawie. Konkurs organizowany jest od 20 lat przez Stowarzyszenie Przyjaciół Integracji, a jego celem jest przedstawienie światu tych osób z niepełnosprawnościami, których zaangażowanie i postawa społeczna motywują innych do przełamywania własnych barier. 


Tegorocznym „Człowiekiem bez barier” został Maciej Oksztulski, jedyny niemy autysta w Polsce, który zdał maturę i dzięki indeksowi zdobytemu na olimpiadach naukowych dostał się na studia. Napisał pracę magisterką o sytuacji autystów na podlaskim rynku pracy, a następnie zrobił doktorat. 


„Człowiek bez barier 20-lecia" 


– Cieszę się niezmiernie, że społeczeństwo z coraz większą empatią angażuje się w inicjatywy na rzecz osób z niepełnosprawnościami i autyzmem – podkreślił Oksztulski odbierając statuetkę. 


Dodał, że wyrazy uznania, które do niego spływają, dają nadzieję na pomyślność przyszłych działań, które podejmie na rzecz osób ze spektrum autyzmu. – Będę się starał z całych sił, z Bożą pomocą, przy wsparciu życzliwych ludzi, aby zmieniać świat na lesze – zaznaczył. 

Światowy Dzień Osób z Zespołem Downa. Na znak solidarności załóż kolorowe skarpetki

21 marca przypada Światowy Dzień Zespołu Downa. Został ustanowiony w 2005 roku z inicjatywy Europejskiego Stowarzyszenia Zespołu Downa....

zobacz więcej

Tytuł „Człowieka bez barier 20-lecia" został przyznany nieżyjącemu już Piotrowi Pawłowskiemu, który przez 25 lat był dziennikarzem i działaczem społecznym pracującym na rzecz likwidacji barier architektonicznych, cyfrowych, społecznych i prawnych. W 1982 roku niefortunnie skoczył do wody na główkę, w wyniku czego złamał kręgosłup i został całkowicie sparaliżowany. Był twórcą i redaktorem naczelnym platformy informacyjnej dla środowiska osób z różnymi niepełnosprawnościami, czyli magazynu „Integracja”, portalu niepełnosprawni.pl i programu telewizyjnego „Misja Integracja”. Pawłowski był również pomysłodawcą programu „Polska bez barier”. 


Statuetkę odebrała żona Piotra Pawłowskiego i obecna prezeska Fundacji Integracja Ewa Pawłowska, która zaznaczyła, że jej mąż „zmieniał świat z miłością, otwartością, wdzięcznością i dobrocią”. 


Patronat prezydentowej 


– Chciałam podziękować Piotrowi za to, że mogłam doświadczyć tej miłości. Chciałam podziękować ludziom, z którymi miałam przyjemność spotykać się dzięki Piotrowi i podziękować tym, którzy byli zaangażowani w ten proces – i są nadal – zmiany świata na lepszy – dodała. 


Konkurs patronatem objęła małżonka prezydenta RP Agata Kornhauser-Duda, która w przesłaniu wideo podkreśliła, że dotychczasowi laureaci konkursu to osoby szczególne, które pokazały, że sukces jest możliwy, a niepełnosprawność nie przeszkadza w realizowaniu zamierzeń. 

„Akcja: Praca”. Rusza kampania Fundacji Integracja

Według danych GUS w Polsce tylko co czwarta osoba z niepełnosprawnością ma pracę. W krajach europejskich zatrudnienie ma połowa takich osób. W...

zobacz więcej

– Wiemy, jak ważna jest konsekwencja w dążeniu do celu oraz wsparcie nie tylko rodziny i przyjaciół, ale też właściwych instytucji, które powinny ułatwiać realizację pasji i planów życiowych tych osób. Dlatego niewątpliwą zasługą stowarzyszenia Integracja jest budowanie dobrej atmosfery wokół spraw dotykających środowiska osób z niepełnosprawnościami – zastrzegła. 


Zdaniem Agaty Kornhauser-Dudy, „wciąż trzeba obalać stereotypy dotyczące osób z niepełnosprawnościami”. – Konkurs „Człowiek bez barier” stał się jednym z najskuteczniejszych sposobów, by to osiągnąć – oceniła. 


Nagroda publiczności oraz osobowości internetowej 


Podczas gali przyznano nagrodę publiczności i nagrodę dla osobowości internetowej. Jury nagrodę dla osobowości internetowej przyznało 18-letniemu Miłoszowi Broniszowi, który razem z przyjaciółką prowadzi blog o dostępności „Gosia i Miłosz testują Poznań”. W ramach działań internetowych odwiedzają lokale gastronomiczne, obiekty kulturalne i ciekawe miejsca w Poznaniu, gdzie sprawdzają dostępność pod kątem potrzeb osób poruszających się na wózkach lub na protezach. 


Nagrodę publiczności otrzymał Filip Walecki, sportowiec i biegacz z zespołem Downa, który wrażeniami z treningów w klubie Start Bielsko i startów w biegach masowych dzieli się na profilu „Filip na 21-szym biegu”. 


Po raz pierwszy w historii konkursu przyznany został tytuł młodego człowieka bez barier. Otrzymał go 16-letni Jan Gawroński, działacz społeczny podejmujący tematy ważne dla osób w spektrum autyzmu. 


Ponadto wyróżnienia otrzymali: Agnieszka Filipkowska – radna z Gliwic, która jako samorządowiec walczy o poprawę dostępności swojego miasta, sportowiec Krzysztof Stern i kierowca rajdowy Bartosz Ostałowski. 


Konkurs „Człowiek bez barier” zainicjował z okazji Europejskiego Roku Osób Niepełnosprawnych (2003 r.) magazyn „Integracja”. W 2011 r. formułę Konkursu poszerzono o nagrodę publiczności – czytelników Niepelnosprawni.pl i magazynu „Integracja”. Od 2012 r. przyznawana jest nagroda specjalna, a od 2016 r. – nagroda dla osobowości internetowej. 

 
 
 

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej