RAPORT

Propozycja podziału Ukrainy? Sikorski na cenzurowanym

Łukaszenka znów wysyła nielegalnych migrantów na granicę. Tym razem z Ukrainą

Migranci ściągnięci przez Łukaszenkę mają teraz szturmować granicę z Ukrainą (fot. Territorial Defence Forces of Poland's Ministry of National Defence via Getty, zdjęcie ilustracyjne)
Migranci ściągnięci przez Łukaszenkę mają teraz szturmować granicę z Ukrainą (fot. Territorial Defence Forces of Poland's Ministry of National Defence via Getty, zdjęcie ilustracyjne)

Najnowsze

Popularne

Białoruś wysyła na granicę z Ukrainą nielegalnych migrantów, głównie z Pakistanu i Iranu, próbując w ten sposób rozpoznać możliwości reagowania strony ukraińskiej i znaleźć „słabe miejsca” w ochronie granicy; stanowi to element przygotowań do przerzucania na Ukrainę wrogich grup dywersyjnych - ostrzegły we wtorek ukraińskie władze.

„Agresywne plany Polaków”. Kuriozalne tezy białoruskiej propagandy

Propaganda Aleksandra Łukaszenki wciąż szerzy insynuacje o rzekomych agresywnych planach Polski wobec Białorusi – stwierdził pełnomocnik rządu ds....

zobacz więcej

„Celem Białorusinów jest wyszukanie wrażliwych, niedostatecznie zabezpieczonych odcinków granicy. Te działania nie przynoszą, jak dotąd, oczekiwanych efektów, ponieważ dobrze chronimy granicę. Czujność zachowują też przedstawiciele białoruskiego podziemia, którzy pomagają monitorować ruch wojsk wroga” – czytamy na łamach portalu Centrum Narodowego Sprzeciwu, prowadzonego przez ukraińskie władze.


Analogiczną taktykę Białoruś stosuje również w działaniach hybrydowych na granicy z Łotwą – dodano w komunikacie Centrum.


Od sierpnia do listopada 2021 roku tysiące nielegalnych migrantów, pochodzących głównie z krajów Bliskiego Wschodu, Azji i Afryki, próbowało przedostać się z Białorusi do Polski. W ocenie władz w Warszawie był to atak hybrydowy inspirowany przez Rosję, służący zdestabilizowaniu sytuacji na granicy zewnętrznej Unii Europejskiej, a także rozpoznaniu procedur reagowania kryzysowego UE i NATO oraz ich krajów członkowskich.


Podobne działania, choć na mniejszą skalę, odnotowano również na granicach Białorusi z Litwą i Łotwą. 

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej