RAPORT

Propozycja podziału Ukrainy? Sikorski na cenzurowanym

Demontaż sztandarowego rosyjskiego pomnika w Wilnie. „Nie ma nic wspólnego z grobami”

Najnowsze

Popularne

Na wileńskim Cmentarzu na Antokolu rozpoczęto we wtorek demontaż pomnika ku czci żołnierzy radzieckich – poinformowały władze stolicy Litwy. Prace na razie przebiegają bez zakłóceń i według planu mają się zakończyć w ciągu tygodnia.

Spór o radziecki pomnik w Wilnie. ONZ nie zgadza się na demontaż

Komitet Praw Człowieka ONZ nie wyraził zgody na usunięcie pomnika żołnierzy radzieckich na Cmentarzu Antokolskim w Wilnie. Mer litewskiej stolicy...

zobacz więcej

– To szczęśliwy dzień, szczęśliwy moment. (...) Oczyścimy się z tego sowieckiego symbolu, który nie ma nic wspólnego z grobami – powiedział dziennikarzom mer Wilna Remigijus Szimaszius przed rozpoczęciem prac na cmentarzu. Dodał, że „robimy to z szacunkiem, nie niszcząc grobów” spoczywających tu około 3 tys. żołnierzy radzieckich.

 

Pomnik na Antokolu składa się z sześciu figur żołnierzy, z których każda mierzy ponad sześć metrów wysokości. Po demontażu rzeźby będą przechowywane na terenie spółki komunalnej wileńskiego samorządu. Nie wiadomo jeszcze, co stanie się z nimi później. Rozważa się m.in. przekazanie rzeźb Muzeum Narodowemu Litwy.

 

Czytaj także: Polityk partii Putina chce anulować uznanie niepodległości Litwy

 

Władze Wilna zamierzały usunąć monument do 1 listopada, prace wstrzymał jednak Komitet Praw Człowieka ONZ, który nałożył tymczasowe środki ochrony na wniosek grupy osób przedstawiających się jako etniczni Rosjanie. Po rozpatrzeniu wniosku organ ONZ nie wyraził zgody na usunięcie pomnika. Władze Wilna oświadczyły jednak, że mimo to demontaż monumentu rozpocznie się, bo Komitet został wprowadzony w błąd.

78. rocznica bitwy o Wilno. Upamiętniono żołnierzy AK

W podwileńskiej miejscowości Krawczuny, gdzie 13 lipca 1944 r. została stoczona bitwa żołnierzy AK z oddziałami Wehrmachtu o Wilno, w środę odbyły...

zobacz więcej

Litewski resort sprawiedliwości i władze Wilna przekonują, że decyzja Komitetu Praw Człowieka ONZ została podjęta w oparciu o błędną informację, jakoby pomnik stał na grobach poległych żołnierzy sowieckich. Tymczasem groby około 3 tys. wojskowych są rozmieszczone po obu stronach pomnika.

 

Zespół pomnikowy na Antokolu, na powierzchni ponad 2 hektarów, jest najbardziej rozpoznawalnym na Litwie miejscem upamiętniającym żołnierzy radzieckich. W centralnym jego punkcie w 1984 roku ustawiono pomnik. Po obu jego stronach na sześciu tarasach znajdują się zbiorowe groby ponad 3 tys. żołnierzy radzieckich. Spoczywają tam również przywódcy władzy radzieckiej.

 


Jest to także miejsce, w którym 9 maja odbywają się centralne uroczystości z okazji zwycięstwa ZSRR w II wojnie światowej, z udziałem tysięcy Rosjan mieszkających na Litwie oraz rosyjskich dyplomatów.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej