RAPORT

Pogarda

Barbara Kurdej-Szatan nazwała SG „mordercami”. Sędzia Jakub Sokół umorzył postępowanie

Barbara Kurdej-Szatan (fot. FOTON/PAP)
Barbara Kurdej-Szatan (fot. FOTON/PAP)

Najnowsze

Popularne

Sąd Rejonowy w Pruszkowie umorzył postępowanie przeciwko aktorce Barbarze Kurdej-Szatan oskarżonej o zniesławienie Straży Granicznej oraz jej funkcjonariuszy. Prokuratura Okręgowa w Warszawie poinformowała, że złoży w tej sprawie zażalenie. Portal tvp.info dotarł do uzasadnienia sędziego Jakuba Sokoła.

Kurdej-Szatan z zarzutami. Aktorka wydała oświadczenie, pisze o „naturalnej reakcji”

Barbara Kurdej-Szatan usłyszała zarzuty nieważenia funkcjonariuszy Straży Granicznej, których nazwała „mordercami”. Aktorka nie przyznała się do...

zobacz więcej

„Sąd Rejonowy w Pruszkowie postanowieniem z dnia 6 grudnia 2022 r. umorzył postępowanie przeciwko oskarżonej Barbarze K.-S. uznając, że czyn zarzucany oskarżonej nie zawiera znamion czynu zabronionego” – poinformowała Samodzielna Sekcja Prasowa Sądu Okręgowego w Warszawie. 


Wskazała przy tym, że postanowienie jest nieprawomocne. „Stronom przysługuje zażalenie do Wydział Odwoławczego Sądu Okręgowego w Warszawie” – dodała sekcja prasowa. Postanowienie wydał sędzia Jakub Sokół. 

  

Rzeczniczka Prokuratury Okręgowej w Warszawie Aleksandra Skrzyniarz przekazała, że Prokuratura Okręgowa w Warszawie nie zgadza się z decyzją sądu i argumentacją przyjętą w uzasadnieniu wydanej decyzji. 

 

– W ocenie oskarżyciela publicznego publikacja wpisu, w którym oskarżona posługuje się określeniami „maszyny bez mózgu i serca” oraz „mordercy” w stosunku do Straży Granicznej oraz jej funkcjonariuszy wykonujących obowiązki ustawowe w zakresie ochrony granicy RP na odcinku polsko-białoruskim zniesławiła podmiot zobowiązany do ochrony granic państwa i jej funkcjonariuszy – wyjaśniła prok. Aleksandra Skrzyniarz.

Żołnierz zwrócił się do Kurdej-Szatan. „Basia się popłakała”

Barbara Kurdej-Szatan wywołała burzę, gdy nazwała funkcjonariuszy broniących polskich granic „mordercami”. Teraz na Pol'and'Rock Festival skarżyła...

zobacz więcej

– Wskazana wypowiedź w żadnej mierze nie mieściła się w granicach wolności słowa. Fakt, że była ona emocjonalna, nie wpływa na ocenę znamion zarzucanego czynu – podkreśliła.


Dodała przy tym, że Prokuratura Okręgowa w Warszawie niezwłocznie zaskarży wydane postanowienie domagając się jego uchylenia.


Uzasadnienie sądu ws. Kurdej-Szatan


Portal tvp.info dowiedział się, że według sędziego Sokoła wypowiedź aktorki jest typowo ocenna i odnosi się do zachowania konkretnych funkcjonariuszy


Sędzia stwierdził, że to wypowiedź silnie emocjonalna, zawierająca wulgaryzmy, ale aktorka odnosiła się w niej do swoich przeżyć i emocji. Sąd uznał, że to jej osobisty wyraz sprzeciwu wobec działań Straży Granicznej. Sędzia dodał, że komentarz Kurdej-Szatan nie zawierał wypowiedzi o faktach. 


Użycie przez nią sformułowania mordercy bez serca nie nastąpiło, zdaniem sądu, w kontekście zarzucenia funkcjonariuszom Straży Granicznej żadnego konkretnego czynu, a tylko to jest czynem zabronionym. Sędzia stwierdził, że jej komentarz to subiektywna ocena zachowania określonych osób, która mieści się w ramach wolności słowa.


Akt oskarżenia przeciwko Kurdej-Szatan


Akt oskarżenia przeciwko Barbarze Kurdej-Szatan został skierowany do sądu na początku czerwca. – Kobieta została oskarżona o to, że 4 listopada 2021 r. za pomocą środków masowego komunikowania na portalu społecznościowym zniesławiła Straż Graniczną oraz jej funkcjonariuszy – poinformowała wtedy Aleksandra Skrzyniarz.

  

Akt oskarżenia dotyczył wpisu aktorki na Instagramie. Aktorka zarzuty w tej sprawie usłyszała w połowie maja. – Podejrzana nie przyznała się do zarzucanego czynu i złożyła obszerne wyjaśnienia – przekazywała rzeczniczka Prokuratury Okręgowej w Warszawie. 

Na początku listopada zeszłego roku Barbara Kurdej-Szatan opublikowała na Instagramie wpis. „To jest ku**a +straż graniczna+ ????? +Straż+ ?????????? To są maszyny bez serca bez mózgu bez NICZEGO !!!Maszyny ślepo wykonujące rozkazy !!!!! Ku**a !!!!!! Jak tak można !!!!!!! Boli mnie serce boli mnie cała klatka piersiowa trzęsę się i ryczę !!!!!!! Mordercy !!!!! Chcecie takiego rządu wciąż ????? Który zezwala na takie rzeczy wręcz rozkazuje tak się zachowywać ??????? Ku**aaaaaaaaa !!!!!!!!” – napisała aktorka. Wpis ten po jakimś czasie został usunięty. 

   

Za zarzucany aktorce czyn może grozić grzywna, kara ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do roku.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej