
W 2023 r. przewiduje się powołanie do 200 tys. osób na ćwiczenia - w tym m.in. żołnierzy WOT i dobrowolnej służby zasadniczej oraz aktywnej rezerwy, a także do 17 128 osób do służby zawodowej – napisano w projekcie rozporządzenia ministerstwie obrony. Projekt rozporządzenia został opublikowany w wykazie prac legislacyjnych Rady Ministrów w poniedziałek. Ma być przyjęty do końca tego roku.
„Obrona wolności zaczyna się w Polsce” – napisał hiszpański portal „El Español” w opublikowanym w sobotę reportażu na temat polskich Wojsk Obrony...
zobacz więcej
W 2023 r. przewiduje się odbywanie i powołanie do czynnej służby wojskowej pełnionej w ramach zawodowej służby wojskowej do 17 128 osób, które mogą być powołane do czynnej służby wojskowej w charakterze żołnierza zawodowego, w tym w trakcie kształcenia. W projekcie przewidziano powołanie maksymalnie 200 tys. osób na ćwiczenia.
Z tej liczby limit 38 tys. dotyczy żołnierzy rezerwy i osób, które mają uregulowany stosunek do służby wojskowej (tj. odbyli służbę lub szkolenie wojskowe), a limit 28 580 osób – w ramach dobrowolnej zasadniczej służby wojskowej, w tym w trakcie kształcenia.
Ten ostatni limit dotyczy także osób „które nie odbywały dotychczas czynnej służby wojskowej oraz osób przeniesionych do rezerwy niebędących żołnierzami rezerwy (osoby po kwalifikacji wojskowej)”. Chodzi tu o ochotników niezależnie od ich kwalifikacji i wykształcenia, jeżeli ukończyli co najmniej 18 lat, a także osoby, które spełniły obowiązek służby wojskowej w innym kraju oraz osoby, które stale mieszkając za granicą, wróciły do kraju i meldują się na pobyt stały.
Prawie 900 ochotników złoży w ten weekend przysięgę wojskową i rozpocznie służbę w Wojskach Obrony Terytorialnej – poinformował w sobotę...
zobacz więcej
Na ćwiczenia może zostać powołanych do 10 tys. „żołnierzy rezerwy pełniących służbę, na podstawie powołania na czas nieokreślony, raz na kwartał jednorazowo przez co najmniej dwa dni w czasie wolnym od pracy i jednorazowo przez 14 dni, jak również w inne dni, stosownie do potrzeb Sił Zbrojnych, po uzgodnieniu z żołnierzem Aktywnej Rezerwy lub na jego wniosek oraz w dni, w których został wezwany do natychmiastowego stawiennictwa”.
800 osób to limit przeznaczony na realizację programu „Legia Akademicka”, przeznaczonego dla studentów, zainteresowanych odbyciem szkolenia wojskowego. 200 osób to z kolei limit przeznaczony na szkolenia w ramach kursów podoficerów i oficerów rezerwy, którzy zajmują lub są przewidziani do wyznaczenia na stanowiska w strukturach wojennych, na których są wymagane kwalifikacje wyższe niż posiadają obecnie, a także „osób przeniesionych do rezerwy niebędących żołnierzami rezerwy”.
– Zapisane w projekcie rozporządzenia wielkości limitów osobowych uwzględniają liczbę osób, które w 2023 r. mogą być powołane do czynnej służby wojskowej. Jednocześnie przedmiotowe wartości stanowią górny, nieprzekraczalny limit i nie oznaczają bezwzględnej realizacji przedłożonych propozycji – dodano w komunikacie.
Zasady odbywania służby wojskowej reguluje uchwalona w marcu ustawa o obronie Ojczyzny. Zgodnie z ustawą służba wojskowa dzieli się na: czynną służbę wojskową i służbę w rezerwie.